Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Stany Zjednoczone pomogą Ukrainie z eksportem zboża przez Rumunię i Słowację

Stany Zjednoczone pomogą Ukrainie z eksportem zboża przez Rumunię i Słowację

Fot. Resort Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy

Stany Zjednoczone za pośrednictwem Agencji USAiD ogłosiły trzy nowe partnerstwa w celu wsparcia ukraińskiego sektora rolnego i pomocy w eksporcie ukraińskiego zboża przez Rumunię i Słowację.

USAiD podpisała umowy partnerskie z Grain Alliance, Kernel oraz Nibulonem, które mają zwiększyć zdolności transportowe Ukrainy o ponad 3 miliony ton rocznie. Wspólnie z ukraińskimi partnerami USAID zainwestują 44 miliony dolarów w wsparcie rozbudowy obiektów magazynowych i infrastruktury w sektorze rolnym Ukrainy.

Nowe inwestycje, które USAID i jego partnerzy ogłosili w tym tygodniu, będą ukierunkowane na kilka terminali – Izmaił i Reni, oba nad Dunajem na granicy z Rumunią, oraz Czorna nad Cisą przy granicy ze Słowacją. Właśnie tam spodziewany jest wzrost eksportu zboża. Operacje obejmą budowę nabrzeży, w których zboże ładowane będzie na statki.

Porozumienie zbożowe, zawarte za pośrednictwem ONZ i Turcji, zostanie przedłużone w marcu o kolejne trzy miesiące. Ukraina oświadczyła, że będzie zabiegać o przedłużenie o rok, aby umożliwić lepsze planowanie na przyszłość, a także chciałaby włączyć do systemu wywożenia zboża port w Mikołajowie. Rosja, która samowolnie zablokowała Morze Czarne dla dostaw ukraińskiego zboża dała jednak jasno do zrozumienia, że nie jest zadowolona z niektórych aspektów porozumienia.

Usprawnienie dostaw zboża przez Słowację i Rumunię powinno odciążyć dostawy drogą lądową przez Polskę, które wywołują niezadowolenie wśród polskich rolników.

Marek Sztejer, 8 marca 2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code