Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Stanisławów – stolica młodych Polaków

Stanisławów – stolica młodych Polaków

W dniach 28 listopada-2 grudnia w d. Stanisławowie odbyło się „Forum młodych Polaków”,  zorganizowane przez Centrum Kultury Polskiej w Iwano-Frankowsku przy wsparciu finansowym Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.  Uczestnikami spotkania była młodzież polskiego pochodzenia z Żytomierza, Winnicy, Lwowa, Tarnopola, d. Płoskirowa, Czerniowców, Drohobycza, Czortkowa, Sądowej Wiśni, Zdołbunowa oraz Jaworowa.

5-dniowy program pobytu w Stanisławowie składał się z wielu ciekawych ćwiczeń, różnych treningów oraz lekcji, prowadzonych przez kwalifikowanych nauczycieli z Polski.

Pierwszego dnia uczestnicy opowiadali o sobie, o swoich rodzinnych miastach, rysowali nowe warianty godła swoich miast. Podczas zajęć uczniowie także się bawili – budowali najwyższe monumenty z materiałów podręcznych, lepili z ciasta rozmaite figury.  Dzięki projektowi udało się zdobyć nową wiedzę i umiejętności, które będą pożyteczne w życiu.

– „Forum Młodych Polaków” było po prostu niesamowite. Dowiedziałam się o nowych projektach, polskich organizacjach na Ukrainie, poznałam nowych ludzi. Byłam zaskoczona, że tak szybko udało się porozumieć i zaprzyjaźnić się z innymi uczestnikami projektu. Czas leciał bardzo szybko w takim wspaniałym towarzystwie – opowiada Diana Baranowa, jedna z uczestniczek projektu.

Celem „Forum młodych Polaków” była nie tylko integracja młodzieży polskiego pochodzenia z całej Ukrainy, ale także wspólne stworzenie programu następnych zjazdów młodzieży, zwracając uwagę na problemy mniejszości polskiej w tym kraju.

W imieniu wszystkich uczestników projektu chciałabym złożyć podziękowania dyrektorowi Centrum Kultury Polskiej oraz Dialogu Europejskiego pani Marii Osiadacz, nauczycielom Jackowi Dębczyńskiemu, Natalii, Andrzejowi Leuszowi, wolontariuszom oraz uczestnikom za ciepłą atmosferę, i na wesoło spędzony czas.

Walentyna Mazur, 06.12.15 r.

Więcej na temat: Forum Młodych Polaków w Stanisławowie


{morfeo 1072}

{youtube}{/youtube}