Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Staż zawodowy w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „Edukacja”

Staż zawodowy w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „Edukacja”

W okresie z 31 sierpnia po 29 września wolontariusz Studenckiego Klubu Polskiego, działającego w Żytomierzu, student Państwowego Uniwersytetu im. Iwana Franki Eugeniusz Kowalenko odbył staż zawodowy w niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „Edukacja” Warszawie.

Podczas stażu Eugeniusz zapoznał się z zasadami funkcjonowania Poradni „Edukacja”, zasadami pracy psychologa w Polsce. Miał możliwość porównać podstawy pracy psychologa w Polsce i Ukrainie. Podczas stażu, zapoznał się ze specyfiką rozwiązywania sporów, konfliktów w tym i na poziomie sądu, poprzez dialog w obecności bezstronnego mediatora, czyli z mediacjami.

Ponadto dzięki staraniom psychoterapeutki poradni, pani Aleksandry Bertnarskiej, Eugeniusz odwiedził specjalistyczną Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną „Uniwersytet dla rodziców”, gdzie wziął udział, jako obserwator w szkoleniach dla rodziców z dziećmi z ADHD (attention deficit hyperactivity disorder). Również odwiedził oddział dzienny Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Wizytując ośrodek Terapii w Środowisku IPIN, Eugeniusz poznawał specyfikę pracy z osobami z zaburzeniami psychicznymi. Uczestniczył, jako obserwator w zajęciach grupowych prowadzonych w Ośrodku oraz konsultacjach kwalifikacyjnych do przyjęcia do Oddziału. Brał czynny udział w odprawach zespołu terapeutycznego, pomagał przy tworzeniu dziennych raportów, zapoznał się zadaniami i obowiązkami psychologa w placówce służby zdrowia.

Zespół Poradni bardzo ciepło przyjął Eugeniusza. Miał on możliwość rozmawiać na różne tematy z psychologiem panem Piotrem Matalowskim, który także jest muzykoterapeutą.

W wolnym czasie Eugeniusz spacerował po Warszawie, odwiedzał muzeum, teatry. Całokształt opieki nad Eugeniuszem, w części kulturalnej zapewniła zastępcą dyrektora poradni „Edukacja” pani Małgorzata Książopolska.

Podczas stażu w Poradni Eugeniusz otrzymał bardzo cenne doświadczenia nie tylko w dziedzinie psychologii, ale także, jako i psychoterapeuta, za co jest bardzo wdzięczny całemu zespołowi placówki.

Staż został realizowany przy wsparciu finansowym Fundacji Semper Polonia w ramach konkursu organizowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP „Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą w 2015 r.”.

Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 09.10.15 r.