Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Srebro dla „Srebrnych głosów”

Srebro dla „Srebrnych głosów”

Każdego roku w styczniu małe miasteczko Będzin na Śląsku staje się na krótki okres stolicą kolęd polskich, ponieważ odbywa się tu największа tego typu imprezа w Polsce – Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. W tym roku Festiwal organizowano po raz 22.

37 placówek, spośród nich – 2 na Ukrainie (w Równem i Żytomierzu) oraz w białoruskich Baranowiczach prowadzili eleminacje, do udziału w których corocznie zgłasza się około 2 tysiące zespołów, chorów i solistów ( blisko 20 tysięcy osób).

Najlepsze zespoły wyłonione w lokalnych eliminacjach przybyli w drugiej dekadzie stycznia do Będzina gdzie podczas trzydniowych przesłuchań finałowych 14-15 stycznia, walczyły o zaszczytne tytuły i atrakcyjne nagrody. Wśród nich swój program, który składa się z 3 kolęd przedstawili także zwycięży eliminacyjnego przesłuchania w Żytomierzu: Zespół wokalny „SREBRNE GŁOSY” działający przy Winnickim Kulturalno- Oświatowym Związku Polaków (prezes – Alicja Ratyńska), Zasłużony dla Kultury Polskiej Polski Ludowy Zespół Folklorystyczny „POLESKIE SOKOŁY” Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków (prezes Wiktoria Laskowska-Szczur) oraz Duet „SPIW-BUTTA” z miasta Kijowa i obwodu Kijowskiego.

Wszystkie trzy zespoły po występach w konkursie, który odbył się dnia 16 stycznia w szkole muzycznej w Będzinie, otrzymały zaproszenie do udziału w Koncercie Galowym.

17 stycznia Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie zgromadził kilkaset widzów, którzy przyszli by obejrzeć koncert o dużym scenicznym rozmachu. To nie była typowa gala laureatów – to raczej przegląd najciekawszych i najbardziej barwnych występów danej edycji, których wyboru dokonał profesjonalny reżyser Dariusz Wiktorowicz. Podczas Koncertu Galowego ogłoszono listę laureatów. Między innymi nagrody dostały zespoły z Ukrainy:

Zespół wokalny „SREBRNE GŁOSY” Winnickiego Kulturalno- Oświatowego Związku Polaków – II miejsce (Kategoria: Dorosłe Zespoły Wokalne)
Zasłużony dla Kultury Polskiej Polski Ludowy Zespół Folklorystyczny „POLESKIE SOKOŁY” z Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków – III miejsce (Kategoria: Zespoły Regionalne i Folklorystyczne)
Duet „SPIW-BUTTA” z miasta Kijowa i obwodu Kijowskiego – wyróżnienie i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie polskiej kolędy tradycyjnej „Przybieżeli do Betlejem” (Kategoria: Dorosłe Zespoły Wokalne)

>>>> protokół festiwalu http://mfkip.pl/protokol-xxii-mfkip#more-4419 <<<<

Zespoły działające przy Winnickim Kulturalno – Oświatowym Związku Polaków w swoim dorobku artystycznym, zwłaszcza zwyciężstwach w prestiżowym Festiwalu w Będzinie, mają cały komplet nagród: Trio „Ażur” – I miejsce 2012 r., Zespół wokalny „SREBRNE GŁOSY” – III miejsce w 2013 r., II miejsce w 2016 r.

Jako kierownik artystyczny zespołów  „Srebrne głósy” oraz „Ażur” pragnę wyrazić podziękowanie każdemu uczestnikowi zespołów za zaangażowanie i pracę, а naszej Pani Przezs Alicji Ratyńskiej podziękować za wsparcie i wiarę w nasze zwycięstwo. Od całej ekipy winnickiej dziękujemy głównemu organizatorowi wyjazdów do Polski na Śląsk w ramach projektu „Kolędnicy z Żytomierza” pani prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków Wiktorii Laskowskiej-Szczur oraz naszemu duchownemu przewodnikowi pod czas podróży – ojcu Jarosławowi Girzyckiemu.

Kierownik artystyczny Zespołu wokalnego „SREBRNE GŁOSY” Irena Godna, 25.01.16 r.