Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » „Srebrne Głosy” z kolędą u kapucynów i na Tiażyłowie

„Srebrne Głosy” z kolędą u kapucynów i na Tiażyłowie

18 stycznia w Winnicy od razu w dwóch miejscach zaśpiewały dobrze znane w miejscowym polskim środowisku zespoły artystyczne „Ażur” oraz „Srebrne Głosy” (kierownik Irena Godna), działających przy Winnickim Kulturalno- Oświatowym Związku Polaków (prezes Alicja Ratyńska). Koncert kolęd w wykonaniu siedmiu o wspaniałym głosie pań zaprezentowano w kościele kapucynów oraz diecezjalnym sanktuarium na Tiażyłowie.

Perełką koncertu stała się kolęda „Na Boże Narodzenie”, z którą Trio „Ażur” zwyciężyło na ubiegłorocznym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w polskim Będzinie. Oprócz tradycyjnych staropolskich „Dzisiaj w Betlejem”, „Hej kolęda, kolęda”, panie zaśpiewały także ukraińską wersję „Chwała na wysokości Bogu” oraz najpopularniejszą na Podolu „Dobryj weczir, tobi, pane hospodariu”.

Koncertu kolęd z przyjemnością wysłuchali wszyscy, kto przybył na polską Mszę na 9.30 do kościoła kapucynów i na Sumę do kościoła pw. Miłosierdzia Bożego na Tiażyłowie. Słuchacze podziękowali artystkom gromkimi brawami a gwardian klasztora kapucynów brat Konstantyn Morozow OFM Cap zaprosił ich do zorganizowania podobnych imprez w przyszłości.

Zespoły Trio „Ażur” i „Srebrne Głosy” powstały cztery lata temu. Uczestniczkami pierwszego są trzy zawodowe wokalistki. Z kolei „Srebrne Głosy” są mieszanym zespołem amatorsko-zawodowym. Rodziny wszystkich artystek sięgają korzeniami Rzeczypospolitej, dlatego śpiewanie w języku polskim sprawia im wielką przyjemność.

Nasz repertuar przez cały czas zwiększa się. Ciągle wzbogacamy go o nowe utwory, wykorzystując maksymalnie możliwości głosu naszych uczestniczek – opowiada niezmienny kierownik zespołów Irena Godna.

Święta Bożego Narodzenia mamy już za sobą. Lecz koncerty kolęd będą trwały na Ukrainie aż do połowy lutego, kiedy po Tłustym Czwartku katolicka wspólnota tego kraju wkroczy w okres Wielkiego Postu.

Słowo Polskie, operator kamery – Anatol Fedoryszen, 18.01.15 r.

 

{morfeo 732}

{youtube}cjxWKkI1cTQ{/youtube}