Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Spływ kajakowy po Teterewie

Spływ kajakowy po Teterewie

W dniach 16-18 października organizowano spływ kajakami po rzece Teterów w obwodzie żytomierskim (ogólna długość trasy wyniosła 30 km). Udział w spływie wzięło 13 osób na czele z instruktorem, członkiem Studenckiego Klubu Polskiego Antonem Nikolajewym.

Już ponad rok, przy Studenckim Klubie Polskim, działa ruch „Turystyka sportowa”.  Dzieci i młodzież biorą udział w wędrówkach (różnej kategorii trudności), sportowych zabawach, spływach etc.
W ciągu trzech dni trwania spływu, uczestnicy uczyli się podstawom bezpieczeństwa i zachowania na wodzie; ćwiczyli prawidłowe wiosłowanie i prowadzenia kajaków oraz przy pomocy instruktora, wzmacniali i rozwijali psychologiczną równowagę i samodyscyplinę. Mieszkali na świeżym powietrze w namiotach.

Wieczorami, przy ognisku, dla młodzieży zorganizowano zajęcia z języka i kultury polskiej, śpiewano polskie piosenki, grano na gitarze. Uczestnicy spływu mieli możliwość dowiedzieć się o wybitnych Polakach, losy których, związane były z Żytomierzem, m.in.: Józefie Ignacy Kraszewskim, Juliuszu Zarembskim, Ignacy Janie Paderewskim, Jarosławie Dąbrowskim. Organizatorzy opowiedzieli o ruchu harcerskim w Polsce, jego celu i działalności.

Głównym celem założenia ruchu „Turystyka sportowa” przy Klubie było przede wszystkim wychowanie, podniesienie patriotyzmu u młodzieży; nieskrępowane kształtowanie osobowości człowieka przy poszanowaniu jego prawa do wolności i godności, w tym wolności od wszelkich nałogów; upowszechnianie i umacnianie w społeczeństwie przywiązania do wartości: wolności, prawdy, sprawiedliwości, demokracji, równouprawnienia, samorządności, tolerancji i przyjaźni; upowszechnianie wiedzy o świecie przyrody, przeciwstawianie się jego niszczeniu przez cywilizację, kształtowanie potrzeby kontaktu z nieskażoną przyrodą oraz integracja polskiego środowiska młodzieżowego w obwodzie żytomierskim.

Projekt został współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 roku przy wsparciu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 25.10.15 r.


{morfeo 1014}

{youtube}{/youtube}