Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Sprzątanie polskich grobów w stolicy Ukrainy

Sprzątanie polskich grobów w stolicy Ukrainy

29 października odbyła akcja sprzątania polskich mogił na  Cmentarzu Bajkowym w Kijowie.

Do oczyszczania grobów znanych i mniej znanych Polaków, którzy skończyli swój żywot w Kijowie, dołączyli się Polacy, mieszkający w tym mieście, członkowie kilku organizacji zrzeszonych w Związku Polaków Ukrainy. Najliczniej stawili się się przedstawiciele Kijowskiego Kulturalno-Oświatowego Stowarzyszenia Polaków ,,Zgoda” (prezes Wiktoria Radik) oraz nowo powstałego zrzeszenia ,,Krynica” (prezes Stefan Wieloch). Nie zabrakło kilku członków ,, Kreatywnych” (nauczycielka Larysa Bułanowa), Stowarzyszenia Przedsiębiorców Polskich ( na czele ze Swietłaną Geniną), oraz wiernych z parafii Kościoła Św. Aleksandra.

Sobotnie porządkowanie nie okazało się łatwą sprawą. Poprzedniej nocy padał deszcz, liście i ziemia były bardzo wilgotne. Ulewa złapała porządkujących nawet w czasie Akcji, udało się jednak uporządkować 45 grobów, w tym Kwaterę żołnierzy Wojska Polskiego, którzy polegli w 1920 roku w walce z bolszewikiem  grób Stanisława Szałackiego – pierwszego prezesa ZPU, placyk dla przeprowadzenia Liturgii oraz przyległe ścieżki i aleje na historycznej dzielnicy Cmentarza Bajkowego.

Dzieki wsparciu Stowarzyszenia Polskich Przedsiębiorców wszyscy uczestnicy akcji byli zaopatrzeni w rękawice, znicze, worki na śmieci, miotły i groble i inny niezbędny inwentarz. Miotły i grabie udostępniła dyrekcja cmentarza.

Rodzina Raczyńskich poczyniła wielkie postępy w sprzątaniu nekropolii przy użyciu kosiarki benzynowej. Zebranych zaszczycili swą obecnością konsul RP w Kijowie pan Tomasz Dederko oraz wicekonsul Pani Alicja Tomaszczyk. Ksiądz Sławomir Wartalski zorganizował nagranie przebiegu Akcji na kamerę Telewizji Polskiej. Osoby, które przybyły na Cmentarz po raz pierwszy wzięły udział w krótkiej wycieczce.

Wszyscy pracowali z wielkim zapałem. Niestety pozostało jeszcze sporo polskich mogił, które Polacy nie zdążyli posprzątać w sobotę. Podobne sprzątanie polskiej części cmentarza postanowiono przeprowadzać co jakiś czas.

Prezes KNKSP “Zgoda” Wiktoria Radik, 30.10.16 r.

{morfeo 1255}