Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Spotkanie z Lublinem podczas warsztatów dla nauczycieli polonistów

Spotkanie z Lublinem podczas warsztatów dla nauczycieli polonistów

W dniach 10-30 lipca 2017 roku w Lublinie odbyły się warsztaty kwalifikacyjne dla nauczycieli szkół polonijnych na temat „Język polski, historia i kultura Polski”. Kurs warsztatowy, finansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej, organizowało i poprowadziło Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.

W bieżącym roku w ośrodku, na lipcowych warsztatach nauczycielskich zebrali się nauczyciele szkol polonijnych z sześciu krajów na wschód od Polski (Ukraina, Rosja, Białoruś, Mołdawia, Kazachstan i Tadżykistan). Najliczniejszą grupą z ponad 40 uczestników była reprezentacja z Ukrainy. Za pośrednictwem Konsulatu Generalnego w Winnicy do Lublina doskonalić się zawodowo z Winnickiego Okręgu Konsularnego przybyło 4 osoby z Chmielnika, Żytomierza, Krasiłowa oraz Nietiszyna. Celem warsztatów była przede wszystkim realizacja bardzo bogatego programu dydaktycznego, skierowanego na pogłębienie wiedzy i umiejętności nauczycieli polonijnych. Plan zajęć był podzielony na cztery bloki:

1. Blok zajęć o charakterze kulturowo-historycznym (wiedza o języku polskim, kultura języka, literatura dla dzieci i młodzieży, dzieje kultury polskiej, historia Polski)
2. Blok zajęć o charakterze psychologiczno-pedagogicznym (psychologia, pedagogika, formy i sposoby organizacji zajęć pozaprogramowych dla dzieci i młodzieży)
3. Blok zajęć z metodyki języka polskiego (metodyka, metodyka pracy z tekstem literackim i tekstem kultury, metodyka nauczania historii, gry i zabawy edukacyjne, wykorzystanie środków multimedialnych w dydaktyce, nauczanie fonetyki i poprawnej wymowy)
4. Wykłady o zarządzaniu szkolą i systemie certyfikacji języka polskiego.

Wszystkie zajęcia odbywały się w godzinach od 9-00 do 17-00 w siedzibie Centrum Języka i Kultury Polskiej. Oprócz zajęć dydaktycznych uczestnik kursu codziennie mógł spotkać się w ośrodku z polskim kinem. Były prezentowane kultowe filmy znanych polskich reżyserów. Przed każdym filmem można było zapoznać się ze szczegółową informacja o filmie i jego twórcach, a po seansie – omówić i podzielić się wrażeniami.

Druga, nie mniej ważną częścią kursu warsztatowego był program kulturalny, realizowany w weekendy i godziny popołudniowe. Zaopatrzona wspaniałymi przewodnikami grupa nauczycieli polonijnych zagłębiała się w historie miasta spacerując krętymi uliczkami Starówki, podziwiała sztukę w muzeum na Zamku Lubelskim, poznawała tragiczną historię ludu Europy na terytorium muzeum na Majdanku – niemieckiego obozu koncentracyjnego w latach II wojny światowej. Ogród Botaniczny UMCS i Muzeum Wsi Lubelskiej wywarły na uczestnikach niezapomniane wrażenia od pięknej przyrody i dawnej kultury Lubelszczyzny.

Organizatorzy kursu dla nauczycieli zadbali również i o wycieczki do najbardziej odwiedzanych miejsc województwa lubelskiego. W Kozlówce odwiedziliśmy wspaniały zespół pałacowo-parkowy rodziny Zamoyskich, wzniesiony w XVIII w. W Kazimierzu Dolnym zachwycaliśmy się pięknymi widokami i bogatą historią XIV-wiecznego miasta, słynnego ze swoich licznych murowanych spichlerzy nad Wisłą. W Zamościu podziwialiśmy architekturę kolorowych kamieniczek Starego Miasta, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Roztocze zauroczyło nas pięknem natury i występów Zespołów Regionalnych Pieśni i Tańca.

Ognisko w Wojciechowie i quiz wiedzy o Polsce „Polska w pigułce” w programie kursu stały się rewelacyjnym miejscem integracji nauczycieli polonijnych, uczestników Stażu Przedmiotowo Metodycznego dla nauczycieli szkół polonijnych oraz słuchaczy Lata Polonijnego z 21 kraju.
Latem 2017 r. szczególnym emocjonalnym codziennym wydarzeniem dla każdego uczestnika i słuchacza warsztatów w Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców Uniwersytetu Marii Curie Sklodowskiej w Lublinie było obchodzenie 700-lecia miasta. Spotkanie w tym dawnym mieście rozmaitych festiwali i Karnawału sztukmistrzów pozostawiły gościom letnich polonijnych kursów ogrom niesamowitych pozytywnych wrażeń, które przez wiele lat będą tkwić w pamięci każdego z nas jako niesamowita uczuciowa przygoda. Wiec, wszystkim biorącym udział w organizowaniu tej niesamowitej przygody każdy uczestnik pozostanie niezmiernie wdzięczny.

Uczestnik warsztatów kwalifikacyjnych dla nauczycieli szkół polonijnych  na temat „Język polski, historia i kultura Polski” Aleksy Pawluk (Chmielnik), 07.08.17 r.

2 komentarze

  1. Aleksy, bardzo ladnie napisales.Czytajac,przypominalam sobie kazdy dzien z tych trzech tygodni.

    • Dziękuję!!! To były wspaniałe chwile 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code