Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Spotkanie z folklorem i noblistą

Spotkanie z folklorem i noblistą

Polskie pejzaże. Adam Pochopień. Podgórskie Stowarzyszenie Przyjaciół Sztuk WszelkichW listopadzie 2016 roku delegacja Podgórskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuk Wszelkich im. Karola Wojtyły z Krakowa w składzie: Elżbieta Żórawska – Dobrowolska, Anna i Krystyna Miśkiewicz, Adam Pochopień oraz Elżbieta Śmigiel postanowiła po raz kolejny odwiedzić zaprzyjaźnione miejscowości Latyczów i Chmielnicki.

W czwartek 10 listopada na terenie latyczowskiego Kompleksu Oświatowo – Wychowawczego numer 1 odbył się Salon Folklorystyczny zorganizowany przy współpracy z tamtejszym oddziałem Związku Polaków kierowanym przez panią Tatianę Łysenko. Najpierw pani Krystyna Miśkiewicz poprowadziła zajęcia warsztatowe zatytułowane ,,Haft cekinowy jako nieodłączny element stroju krakowskiego”. Zebrani mieli okazję poznać tajniki tej oryginalnej, barwnej techniki oraz spróbować własnych sił przy wykonaniu miniaturowych kompozycji. Potem rozpoczął się wernisaż wystawy zatytułowanej ,,Malowane nitką i barwą”.

W skład programu spotkania weszły dwie prezentacje multimedialne w wykonaniu pani Anny Miśkiewicz. Pierwsza, pod hasłem ,,Brzękadła, cekiny, i pawie pióra, czyli krakowski blichtr”, traktowała o nieodzownych elementach stroju krakowiaków zachodnich, zaś druga, zatytułowana ,,Pan Sienkiewicz i jego Marie”, przybliżała postać wybitnego polskiego pisarza. Po części edukacyjnej był czas na obejrzenie wystawy, pokrzepienie się kanapką, a także wymianę artystycznych spostrzeżeń i doświadczeń. Tym razem prace prezentowali następujący członkowie Podgórskiego Stowarzyszenia: artysta malarz Adam Pochopień, malarka Elżbieta Śmigiel, wybitna specjalistka od tradycyjnego rzemiosła artystycznego Jadwiga Węgorek, Dorota Małgorzata Satoła, Elżbieta Żórawska-Dobrowolska, śp. Ryszard Bochenek-Dobrowolski, Barbara Perek, Krystyna Wiecheć, Małgorzata Pfisterer, Julia Pawlicka – Dekert, Dariusz Przybył, Stanisław Śliwa oraz Anna Miśkiewicz i Krystyna Miśkiewicz. Wystawę tworzyła interesująca mieszanina technik i tematów.

Można było zobaczyć: akwarele i obrazy olejne, haft matematyczny, cekinowy, gobelinowy, krzyżykowy i płaski, fotografię, koronki, szkice ołówkiem, ceramikę, decopupage, a nawet batik. Artystyczne spotkanie dostarczyło zebranym i gościom z Polski wielu niezapomnianych, pozytywnych wrażeń.
Z kolei 11 listopada, w polskie Narodowe Święto Niepodległości, członkowie Podgórskiego Stowarzyszenia zawitali w gościnne progi Parafii Chrystusa Króla Wszechświata w mieście Chmielnicki. Dzięki budującej współpracy z księdzem proboszczem Anatolem Biłousem, Obwodowym Ośrodkiem Związku Polaków Ukrainy na czele z panem Franciszkiem Micińskim oraz Kulturalno-Oświatowym Centrum im. Juliusza Słowackiego kierowanym przez panią Ludmiłę Kotyk w podziemiach kościoła udało się zorganizować kolejny Salon Literacko – Artystyczny.

Podobnie jak w Latyczowie uczestnicy spotkania mogli wziąć udział w warsztatach haftu cekinowego. Tym razem ich poczynania z uwagą śledziła lokalna telewizja.

Potem rozpoczął się właściwy wernisaż. Zebrani obejrzeli prezentacje o stroju krakowskim i życiorysie Sienkiewicza. Dobór zagadnień był ściśle powiązany
z tematyką spotkania. Podczas pierwszej prezentacji jako modele występowali członkowie Zespołu ,,Rozmaryn” ubrani w stroje krakowiaków zachodnich.

Z kolei druga prelekcja przypominała audytorium, że dobiegający już końca 2016 rok został mianowany w Polsce Rokiem Sienkiewicza. W ten sposób uczczono setną rocznicę śmierci noblisty.

Trzeba podkreślić, że spotkanie miało niezwykle bogatą oprawę artystyczną. Pomiędzy wystąpieniami pani Anny Miśkiewicz krótką scenkę muzyczno – taneczną zaprezentowały cztery uczestniczki grupy teatralnej działającej przy parafii. Dziewczęta z zasługującą na uznanie synchronizacją posługiwały się lalkami wyobrażającymi polską i ukraińską tancerkę. Po chwilowych dąsach zwaśnione strony pojednała muzyka. Po tym optymistycznym przekazie wystąpił Zespół ,,Rozmaryn”.

Program tego niemalże godzinnego recitalu obejmował pieśni żołnierskie, patriotyczne, religijne i ludowe. Ich motywem przewodnim była Polska. Profesjonalne wykonanie i wspaniała interpretacja utworów wzruszyły odbiorców. Tym samym koncert nie tylko uatrakcyjnił wernisaż, ale uczcił też 98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas artystycznego spotkania pojawił się jeszcze jeden nieoczekiwany, ale jakże radosny, świąteczny akcent. Niespodziankę tę sprawił pan Rusłan Garnyk, prezes Związku Polaków w Krasiłowie, który przyniósł na uroczystość pęk biało – czerwonych balonów. Na zakończenie części oficjalnej pani Elżbieta Żórawska – Dobrowolska przekazała na ręce współorganizatorów i uświetniających wernisaż artystów ceramiczne krakuski.

Tradycyjne czapki krakowskie z pawim piórem wykonał pan Dariusz Przybył. Ponadto reprezentanci lokalnej Polonii otrzymali od pani Elżbiety Żórawskiej – Dobrowolskiej książki ,,Poczet królów i książąt Polski ołówkiem i piórem spisany” autorstwa jej śp. męża hr. Ryszarda Bochenek – Dobrowolskiego.

Z kolei pani Krystyna Miśkiewicz podarowała członkom Zespołu ,,Rozmaryn” dwa własnoręcznie haftowane cekinami gorsety krakowskie i przekazała trzy obrazy z motywami krakowskimi do muzeum w Ludowym Domu Polskim w Chmielnickim. Potem goście obejrzeli wystawę zasadniczo nie różniącą się         od tej, która została zaprezentowana dzień wcześniej w Latyczowie. Wyjątek stanowiła obecność pasteli i akwareli utalentowanej malarki Aleksandry Sawczuk. Młoda artystka aktualnie mieszka i kształci się w mieście Chmielnicki. Dzięki jej pracom zebrani mieli okazję obejrzeć perełki polskiej architektury znajdujące się na Podolu. Dbałość o detal i śmiała kreska zasłużyły na pochwałę pana Adama Pochopienia, artysty malarza zwanego krakowskim Canalettem.

Na koniec nastąpiła część konsumpcyjno – dyskusyjna. Był czas na wstępne projekty kolejnych artystyczno – literackich spotkań i na wspólne śpiewanie.
Te niezapomniane chwile zostaną na zawsze w pamięci członków Podgórskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuk Wszelkich. Do zobaczenia w maju…

Anna Miśkiewicz, 28.11.16 r.