Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Spotkanie z bajką w Pacanowie oraz wspomnienia z ziemi świętokrzyskiej

Spotkanie z bajką w Pacanowie oraz wspomnienia z ziemi świętokrzyskiej

W drugiej dekadzie października w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie odbył się 5. Zjazd Postaci Bajkowych, na którym miłośnicy bajek i baśni spotykali się z ulubionymi bohaterami z dzieciństwa i brali udział w wielu ciekawych konkursach oraz warsztatach. W tym bajkowym przedsięwzięciu uczestniczył również polonijny Teatr „Dialog” (kierownik Wiktoria Gajdasz), działający przy Winnickim Kulturalno-Oświatowym Związku Polaków.

Uczestnicy Teatru nie tylko po raz kolejny zwiedzili nowoczesne Centrum, lecz także przedstawili młodej polskiej publiczności swój dorobek artystyczny. Tym razem kresowiacy przywieźli na ziemię świętokrzyską „Bajkę o dwóch królestwach”, oraz teatralizacje wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy, najbardziej lubianych przez dzieci polskich poetów.

Aktorzy z Winnicy zostali obdarowani gorącymi brawami oraz uśmiechami. Teatr „Dialog” już po raz kolejny odwiedza Pacanów. Dwa lata temu na zaproszenie Marszałka województwa świętokrzyskiego dzieci z Podola brały udział w X Festiwalu Kultury Dziecięcej, który odbywał się w tym regionie. Tym razem znów zostali zaproszeni przez Urząd Marszałkowski, za co są bardzo wdzięczni organizatorom.

Na tym jednak wizyta na ziemi świętokrzyskiej nie skończyła się. Po Zjeździe młodzi artyści pojechali do Kielc gdzie w ciągu pięciodniowego pobytu mieli możliwość nie tylko zwiedzać piękne partnerskie miasto Winnicy – Kielce i jego okolice, ale także wystąpić przed uczniami, nauczycielami oraz młodymi artystami z tego miasta. Wspaniałe wrażenia pozostawiło po sobie spotkanie w Bazie Zbożowej (studium teatralne) w Kielcach, gdzie kresowiacy razem z rówieśnikami brali udział w warsztatach teatralnych. Winniczanie rozczulili publiczność, szczególnie nauczycieli, którzy urządzili gościom ciepłe przyjęcie w Teatrze Zespołu Placówek Oświatowych w Jaworznie koło Kielc. Ten występ był prezentem dla kadry pedagogicznej z okazji Dnia Nauczyciela. Ale najmilszą publicznością okazały się uczniowie 0-3 klas z Zespołu Szkół Katolickich w Kielcach. Pod czas występu wykazały one ogromne zainteresowanie występem winnickiej młodzieży, z szeroko otwartymi oczami oglądali przedstawienie, aktywnie bijąc brawa.

Ciepła jesienna pogoda i wspaniały nastrój sprzyjały zwiedzaniu Kielc i okolic tego miasta. Nie obyło się bez wizyt w Centrum Geoedukacji, Muzeum Narodowym oraz Kadzielni z podziemną trasą. W Krajnie pod Kielcami zachwyt budziła Aleja Miniatur, gdzie w ciągu kilku godzin grupa z Winnicy odwiedziła najładniejsze zakątki świata. A na Świętym Krzyżu (Łysej Górze) w Górach Świętokrzyskich w Bazylice mniejszej pw. Trójcy Świętej i Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego – najstarszym polskim sanktuarium, goście mieli możliwość posłuchania ciekawej opowieści o historii tego świętego miejsca, dotknąć relikwii świętych oraz otrzymać błogosławieństwo od o. Benedykta.

Uczestnicy tego wspaniałego wyjazdu byli bardzo zadowoleni ze swoich udanych występów jak również i ze zwiedzania oraz bliższego zapoznania się z ojczyzną ich przodków. Realizacja tego projektu odbyła się dzięki finansowemu wsparciu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” w ramach Projektu współfinansowanego ze środków, otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.” Winnicka grupa wyraża ogromne podziękowanie dla Urzędu Marszałkowskiego województwa świętokrzyskiego za kolejną możliwość wzięcia udziału w przedsięwzięciach zorganizowanych przez Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie oraz wspaniałe wycieczki. Polonijny Teatr „Dialog” z całego serca dziękuje partnerskiemu Stowarzyszeniu „Integracja Europa-Wschód” za troskę i organizację programową pobytu dzieci z Podola.

Alicja Ratyńska, 31.10.14 r.

GK

 


 


 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *