Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Spotkanie Polaków Żytomierszczyzny w Domu Polskim

Spotkanie Polaków Żytomierszczyzny w Domu Polskim

2 lutego w Domu Polskim w Żytomierzu odbyło się uroczyste spotkanie Polaków Żytomierszczyzny z prezesem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Longinem Komołowskim oraz dyrektorem Domu Polonii w Warszawie Iwoną Borowską-Popławską. Po raz pierwszy do Żytomierza pan Komołowski zawitał rok temu, na spotkanie opłatkowe.

Swą obecnością niniejsze spotkanie zaszczycili Konsul Generalny KG RP w Winnicy Krzysztof Świderek, konsul ds. wizowych Sylwester Rudy, wice-mer Żytomierza Aleksandr Boczkowski. Spotkanie było wyjątkowym z wielu powodów, najważniejszy z nich jest taki, że po raz pierwszy Dom Polski jednocześnie gościł prezesów dwóch największych organizacji polskich na Ukrainie – Emilię Chmielową – prezesa Federacji Organizacji Polskich oraz Antoniego Stefanowicza – prezesa Związku Polaków Ukrainy.
Spotkanie się zaczęło od wspólnej modlitwy i poświęcenia świec gromnicznych przez księdza prałata Ludwiga Kamilewskiego i księdza kapelana Polaków Jarosława Giżyckiego.

Do obecnych – prezesów i przedstawicieli organizacji polskich Żytomierszczyzny, Kijowszczyzny, Winniczyzny, kierowników zespołów polonijnych – zwrócił się Longin Komołowski, podkreślając w swym wystąpieniu niezbędność współpracy pomiędzy organizacjami i jedności Polaków, a także wyraził nadzieję, że podobne spotkania z jego udziałem w Domu Polskim staną się dobrą tradycją. Także pan Komołowski podziękował obecnym za działalność na rzecz odrodzenia polskości na Kresach.
W części oficjalnej spotkania głos zabrały także prezesi organizacji polskich – pani Emilia Chmielowa, Antoni Stefanowicz, Wiktoria Radik (Kijów), Jan Glinczewski (Winnica), Zytomierszczyznę reprezentowali m.in. Wiktoria Laskowska-Szczur, Wanda Laskowska a także – Mikołaj Warfolomiejew.

Krystyna Bej

Zdjęcia z żytomierskiego spotkania

{morfeo 267}

oraz wideo

{youtube}73i9qH0lheU{/youtube}

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code