Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Z perspektywy Kresów I RP » Spotkanie „Polacy na Kresach wczoraj i dziś” w Zakopanym

Spotkanie „Polacy na Kresach wczoraj i dziś” w Zakopanym

Prelegenci na Spotkaniach z Historią w sali obrad Rady Miasta13 maja w sali obrad Urzędu Miasta Zakopanego odbyło się spotkanie – dyskusja z cyklu „Spotkania z Historią”, zorganizowane przez miejscowe władze wraz z Klubem im. Władysława Zamoyjskiego.

W spotkaniu w roli prelegentów wystąpili – ks. prof. Józef Marecki i dr Maciej Korkuć z IPN, prezes Stowarzyszenia „Pokolenie” Przemysław Miśkiewicz, działacz RN  Paweł Kilarski oraz red. „Słowa Polskiego” Jerzy Wójcicki.

Po krótkich wypowiedziach na tematy kresowe, dotyczące przede wszystkim Ukrainy i stosunkach polsko-ukraińskich goście odpowiedzieli na szereg pytań, nie zawsze łatwych i czasami nawet kontrowersyjnych.

Ks. prof. Marecki skupił się na temacie zbrodni ludobójstwa Polaków na Wołyniu, przytaczając mało znane fakty i opisując swoją działalność na rzecz uzupełnienia brakujących danych o liście zabitych. W bardzo wyważonej wypowiedzi dr. Korkucia znalazło się miejsce na analizę Ukrainy pod względem tworzenia się wspólnoty kozackiej na Siczy i ich relacjach z I RP. Przemysław Miśkiewicz opowiedział o Majdanie i atmosferze pojednania, która tam panowała, nie zważając na 21-stopniowe mrozy. Paweł Kilarski wątpił w gotowość Ukraińców do uznania własnej odpowiedzialności za Wołyń ’43-44 i spróbował podważyć samodzielność narodu ukraińskiego, jako takiego, który może stworzyć dobrze funkcjonujące państwo.

Jerzy Wójcicki opowiedział o sentymentach Polaków do Wilna i Lwowa oraz o zapominaniu faktu istnienia także Kresów I RP. – Do kresowych stolic doliczyłbym także Kamieniec Podolski i Berdyczów, gdzie mieści się najbardziej znane na Ukrainie Sanktuarium Maryjne. Nie zapominajmy, że na wschód od Zbrucza też mieszkają Polacy i jest ich tam znacznie więcej, niż w Galicji Wschodniej czy na Wołyniu – mówił.

Bardzo żywa debata omal nie przekształciła w burzliwą dyskusję. Na szczęście moderator – red. dwutygodnika „Arkana” Roman Graczyk złagodził klimat i zakończył dyskusję podsumowaniem: „Nie wszystko wiemy o Kresach, ale warto przynajmniej do Lwowa pojechać, bo tam pozostało bardzo dużo śladów polskości”.

Słowo Polskie, 13.05.15 r., KZ

 

Ks. prof. Józef Marecki podczas wystąpienia

 

Młodzież szkolna, miejscowi historycy oraz przedstawiciele władz na Spotkaniach z Historią