Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Spotkanie pokoleń

Spotkanie pokoleń

Ponad dwadzieścia młodych artystów w różnym wieku wzięło udział w sobotnim świętowaniu Święta Babci i Dziadka w Winnicy, organizowanym w jednej z kawiarenek w centrum miasta przez Konfederację Polaków Podola XXI wieku dla swoich babć i dziadków a także rodziców.

W nieformalnej atmosferze 24 stycznia przy kawie i herbacie spotkali się dziadkowie i rodzice dzieci, uczęszczających na zajęcia w szkole sobotnio-niedzielnej języka polskiego, działającej przy KPP XXI wieku, by posłuchać wierszy i piosenek w języku polskim, przygotowanych z okazji Święta Babci i Dziadka.

Rozpoczęła się impreza piosenką „Pokolenie” zespołu Kombi w wykonaniu wszystkich młodych artystów. Najlepiej udał się młodzieży refren: „Każde pokolenie ma własny czas, każde pokolenie chce zmienić świat…”, ale znaleźli się tacy, którzy starannie nauczyli się wszystkich zwrotek i śpiewali je od początku do końca.

Spotkanie pokoleń w języku polskim i ukraińskim wzorowo prowadziła Julia Ludwowa. Wiersz własny w języku polskim pod tytułem „Dziadkowie” wygłosił Sasza Borysiuk. W recytacjach i inscenizacjach wyróżnili się – Nastia Motyluk wraz ze swoim tatą oraz Maks Karpenko. Nowoczesny taniec w prezencie starszym gościom imprezy zatańczyły dwie Nastie – Motyluk i Ganczewska. Wspaniałym wokalem zaintrygowała wszystkich Anastazja Masłowska śpiewając piosenkę „Kolorowe jarmarki”. Okazało się, że młoda solistka nie uczęszcza na żadne zajęcie z wokalu, ale śpiewała tak wspaniale, że trudno było zdecydować, kto był lepszy – brzmiący w tle głos Maryli Rodowicz, czy młodej kresowiaczki polskiego pochodzenia z Winnicy.

Każda babcia i dziadek, a nawet rodzice dzieci otrzymały w prezencie czerwone papierowe serduszko z życzeniami długich lat życia i zdrowia. A młodzież szkolna – poczęstunek w postaci słodkich napojów gazowanych i pierożków. Mała solistka Nastia została wyróżniona przez prezesa winnickiego Stowarzyszenia „Kresowiacy” Jerzego Wójcickiego specjalną nagrodą – książką „Cuda Polski”.

Święto Babci i Dziadka w Konfederacji Polaków Podola XXI wieku zostało zorganizowane przez nauczycielkę-polonistkę z ORPEG Irenę Torbus. Pomieszczenia gościnnie udzieliły właściciele kawiarni „Bawaria PUB” (ul. Hruszewskiego 70).

Słowo Polskie, 25.01.15 r.

{morfeo 739}

{youtube}8F2B3rEErJ4{/youtube}