Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Spotkanie Opłatkowe w żytomierskim Domu Polskim

Spotkanie Opłatkowe w żytomierskim Domu Polskim

Przed samym Bożym Narodzeniem w Domie Polskim w Żytomierzu odbyło się spotkanie opłatkowe dla dzieci, uczących się języka polskiego. Wśród zaproszonych oprócz samych uczniów, okazała się młodzież polskiego pochodzenia, ich rodzice oraz nauczyciele – wszyscy, kto przez cały czas aktywnie uczestniczył w życiu społecznym oraz współpracował z jednym z najaktywniejszych ośrodków kultury polskiej na Żytomierszczyźnie. Spotkania opłatkowe, organizowane przez Dom Polski w Żytomierzu stały się już dobrą tradycją, jednak podobna impreza z udziałem dzieci odbywa się po raz pierwszy.

Na początku wszystkich zebranych powitała dyrektor Domu Polskiego – Irena Perszko,   przekazując zebranym najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Następnie najmłodsza grupa uczniów pokazała świąteczne przedstawienie, specjalnie przygotowane do tej okazji. Młodzi aktorzy opisali, jak  wyglądają święta w Polsce i wraz z nauczycielką przygotowali kolędy i wystawę „Jak zabłyśnie pierwsza gwiazdka”. Każde dziecko, które aktywnie uczestniczyło w życiu organizacji otrzymało prezent – słodycze oraz specjalny kubek.

Po wystawie wszyscy zebrani tradycyjnie podzielili się opłatkiem, składając sobie nawzajem życzenia. Pod akompaniament pianistki pani Łarysy Bojko, zaśpiewano popularnych polskich kolęd. Rodzice uczniów, studiujących język polski w DP, bardzo cieszyli z sukcesów swoich dziec. Za cztery miesiące zajęć wszyscy pokazali dobre wyniki, a najważniejsze to, że lekcje chłopcom i dziewczynkom bardzo się podobają.

Rodzice tak opowiadają o swoich wrażeniach:
– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że moje dzieci mają możliwość odwiedzania zajęć w Domu Polskim. Dzisiejszy dzień jest dla nich prawdziwym świętem, tak jak i dla całej naszej rodziny. Ciesze się że tutaj jesteśmy wszyscy razem. Pragnę, by moje dzieci zawsze brali udział w takiego rodzaju spotkaniach i wystawach, ponieważ to służy ich wszechstronnemu rozwojowi.

Inna matka ucznia, Maryna Filisejenko:
– Naprawdę, wszystko mi się podoba. Dzisiejsze spotkanie i wystawa byli bardzo ciekawe. Chcę by moje dzieci chodzili do Domu Polskiego, bo to nie są tylko zwykłe lekcje z języka obcego, ale i także zachwycające zajęcia z historii i kultury Polski, wspólne oglądanie filmów, wycieczki. Tym bardziej, że ten język jest dla wielu dzieci językiem ich przodków…

Spotkanie opłatkowe – to czas, spędzony nie tylko na przekazywaniu życzeń świątecznych, ale również i czas podsumowań  – rozmów o tym co było i co można zrobić jeszcze lepiej w roku przyszłym. Przy wigilijnym stole nie zabrakło wszystkiego – dobrego słowa i radości z sukcesów dzieci, wychowawców i organizatorów spotkania.

Krystyna Bej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code