Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Spotkanie opłatkowe w Kamieńcu Podolskim. Senator, chór „Vox Cordis” i paczki z Polski

Spotkanie opłatkowe w Kamieńcu Podolskim. Senator, chór „Vox Cordis” i paczki z Polski

W Kamieńcu Podolskim 19 stycznia 2013 r. w Centrum Jedności im. bł. Jana Pawła II odbyło się spotkanie opłatkowe oraz wspólne śpiewanie kolęd Polaków z Kamieńca Podolskiego i okolic z zaproszonymi gośćmi z Polski i innych miast Ukrainy.

Na spotkanie, zorganizowane przez Stowarzyszenie Kultury Polskiej im. Jana Pawła II w Kamieńcu Podolskim, przybyli – Stanisław Gogacz, senator Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz członek Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, Krzysztof Łachmański, sekretarz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Krzysztof Świderek, Konsul Generalny RP w Winnicy, Jego Ekscelencja ks. bp. Leon Dubrawski, ordynariusz diecezji Kamieniecko Podolskiej; księża proboszczowie – Roman Twaróg, proboszcz parafii katedralnej Św. Apostołów Piotra i Pawła, ks. Jerzy Molewski proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kamieńcu Podolskim; ks. Piotr Czapliński proboszcz parafii św. Mikołaja w Smotryczu. W spotkaniu opłatkowym także wzięła udział s. Teresa Iwan przełożona sióstr Urszulanek SJK na Ukrainie oraz prezesi organizacji polonijnych z Kamieńca i okolic.

Licznie przybyli do Kamieńca także miejscowi Polacy, przedstawiciele różnych polskich organizacji społecznych (z Kamieńca Podolskiego, Smotrycza, Dunajowiec). Warto wspomnieć także i o udziale w spotkaniu chóru polonijnego „Vox cordis”, działającego przy Stowarzyszeniu Kultury Polskiej im. Jana Pawła II w Kamieńcu Podolskim i jego kierownika i dyrygenta – Natalię Kolanowską, który swoim pięknym śpiewem upiększał tą imprezę.

Po przywitaniu wszystkich obecnych gości przez prezesa Stowarzyszenia Kultury Polskiej im. Jana Pawła II w Kamieńcu Podolskim Wiktora Kolanowskiego, do słowa po kolei zapraszano poszczególnych honorowych gości, którzy swoim ciepłym słowem wprowadzali zebranych w Centrum JPII w świąteczny nastrój. Następnie, po pobłogosławieniu opłatków przez ks. biskupa Leona Dubrawskiego, wszyscy uczestnicy otrzymali opłatki i tradycyjnie, po polsku, podzielili się nimi, składając sobie życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne.

W kolejnej części imprezy wystąpił chór polonijny „Vox cordis”, wykonując kilka znanych polskich kolęd. Następnie po kolei zaszczycili swoimi występami przedstawiciele także innych organizacji, zrzeszających osoby polskiego pochodzenia (Stowarzyszenie Kultury Polskiej im. Jana Pawła II w Kamieńcu Podolskim, Związek Polaków na Ukrainie Oddział w Dunajowcach, Polskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe w Kamieńcu Podolskim oraz Stowarzyszenie Kultury Polskiej im. Lecha Kaczyńskiego w Smotryczu). Jasełka, wystawa teatralna jej oprawa muzyczna oraz świetna gra aktorska zachwyciły widzów.

Na koniec, przy stole pełnym różnych smakołyków, gospodarze i goście wspólnie bawili się i kolędowali. Wszystkim udzieliła się niepowtarzalna, rodzinna atmosfera świąt Bożego Narodzenia. Były to niezapomniane chwile…
Warto zauważyć, że Pan Senator Stanisław Gogacz oprócz złożonych życzeń przywiózł także Polakom ziemi kamienieckiej paczki świąteczno-noworoczne, pochodzące od osób prywatnych, przedsiębiorstw, od dzieci i uczniów z Polski. Był to owoc już po raz 13-tej zorganizowanej Akcji Polacy-Rodakom.

Spotkanie opłatkowe w Kamieńcu Podolsku miało charakter bardzo uroczysty. Przepełniona ciepłem, radością i niesamowitym, świątecznym nastrojem uroczystość na długo zostanie w sercach jej uczestników.

Wiktor Kolanowski, prezes
Stowarzyszenia Kultury Polskiej
im. Jana Pawła II w Kamieńcu Podolskim

Zdjęcia z Kamieńca

{morfeo 259}

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code