Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Spotkania w ramach wymiany polsko-ukraińskiej pt. „Kamera…Akcja!”

Spotkania w ramach wymiany polsko-ukraińskiej pt. „Kamera…Akcja!”

Czas podsumować przygotowania do polsko-ukraińskiej wymiany młodzieży, która rozpoczyna się 26 września w Zamościu i potrwa przez kolejne 7 dni.

Biorą w niej udział uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku, jak również uczniowie naszych szkół partnerskich z Równego na Ukrainie.

Warsztaty filmowe, realizacja filmu o Radomsku, przygotowanie kulturowe i językowe, opracowanie zajęć terenowych w Lublinie, nauka obsługi programów komputerowych, prezentacja szkoły to tylko niektóre z aktywności jakie podjęła w ostatnich dniach grupka 9 osób z naszej szkoły.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji projektu: „Kamera…Akcja!” jest przygotowanie przez młodzież krótkich produkcji filmowych, gwoli przypomnienia, w poprzedniej edycji tworzyli polsko-ukraińską gazetę. W ramach przygotowań uczestnicy nagrywają film zatytułowany: „Radomsko – moje miasto”.

Aby wypadł on jak najlepiej, uczniowie brali udział w warsztatach przeprowadzonych w siedzibie portalu radomsko24.pl. Dziennikarze portalu doradzali w jaki sposób nagrać krótką formę filmową, tak aby była ona czytelna dla ukraińskich rówieśników. Uczniowie dowiedzieli się również jakie są rodzaje ujęć i montażu, w jaki sposób ciekawie kadrować oraz na co zwracać szczególną uwagę przy produkcji. Doświadczenia te z pewnością pomogą młodzieży w realizacji docelowego filmu o Zamościu, nagranego w kooperacji z trzema pozostałymi szkołami.

Jednak przygotowania do wymiany nie skupiają się wyłącznie na sferze filmowej. Uczniowie zdobywają wiedzę o kwestiach kulturowych łączących i różniących nasze narody, sporządzają mini-słowniczek, który ułatwi komunikację w trakcie wymiany, dowiadują się jak obsługiwać programy służące do tworzenia filmów. Jednym z elementów tygodniowej przygody młodzieży polsko-ukraińskiej będzie wycieczka do Lublina, w ramach której przeprowadzona zostanie gra terenowa z elementami przygotowanymi przez naszych Fabiańczyków.

Z jakimi zadaniami i wyzwaniami zmierzą się nasi koledzy i koleżanki w mieście ze srebrnym kozłem w herbie? To okaże się już za kilka dni! Bez wątpienia wymiana polsko-ukraińska będzie okazją do integracji młodzieży, przełamywania barier językowych, stereotypów, dzielenia się doświadczeniami w pracy dziennikarskiej, a przede wszystkim dobrej zabawy. Mamy nadzieję, że film, który powstanie w Zamościu i zwieńczy projekt, będzie kolejnym potwierdzeniem dobrej współpracy pomiędzy młodzieżą z czterech szkół. Pracę nad projektem ze strony I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku zapoczątkowała nauczycielka języka rosyjskiego i angielskiego – Pani Larysa Kowalczyk, dalsze działania kontynuuje nauczyciel języka angielskiego – Pan Tomasz Wojtasik. Projekt jest finansowany ze środków Polsko – Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży i dotacji MEiN.

Sergij Porowczuk za: fabiani.edu.pl, 30 września 2021 r.

PRZYGOTOWANIA DO WYMIANY POLSKO-UKRAIуSKIEJ _Kamera_.Akcja!_

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code