Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Sport jednoczy katolicką młodzież w Dołbyszu

Sport jednoczy katolicką młodzież w Dołbyszu

1 maja 2015 r. w byłej stolicy polskiego rejonu autonomicznego Marchlewszczyzny – Dołbyszu (obw. żytomierski) odbył się III Turniej piłki nożnej Matki Boskiej Fatimskiej – 2015. W mistrzostwach  wzięła udział młodzież katolicka z parafii obwodu żytomierskiego.

Uczestnicy turnieju startowali w dwóch kategoriach wiekowych – młodszej (11 – 12 lat) oraz starszej (13-18 lat). Chłopaki przyjechali z różnych miast: Żytomierz reprezentowały drużyny „Alfa” oraz „Alfa-2”, Jabłonne – „Enerdży”, Marianówkę –„Junist’” , Pierwszotrawieńsk – „Energia” i „Junajted”. W roli gospodarzy wystąpiły drużyny z Dołbysza – „Ewerton” oraz „Dynamo”.

Organizatorem mistrzostw jest dołbyska parafia pw. Matki Boskiej Fatimskiej. Współorganizatorem turnieju był przedstawiciel Stowarzyszenia „Samopomicz” (Samopomoc) w rejonie żytomierskim Włodzimierz Kolesnik.

Staram się przyciągać uwagę młodzieży do gry w piłkę nożną. Robię to już od 2008 roku. Dołbysz jest dla mnie szczególnie bliski, bo urodziłem się tutaj – mówi Włodzimierz Kolesnik. – Moim zdaniem, to miasto było i jest nadal centrum kultury polskiej: po upadku Związku Radzieckiego mieszkańcy pielęgnują tradycje polskie w rodzinie, przekazując je swoim dzieciom. Dzięki wysiłkom parafii sport jednoczy dzieci. Osobiście mi to bardzo imponuje. Młodzież nie snuje się po ulicach i nie siedzi przed komputerem, lecz gra w piłkę na świeżym powietrzu i uczęszcza na zajęcia do sekcji sportowych.

Ksiądz Waldemar Pawelec, proboszcz tutejszej parafii, powitał wszystkich uczestników na uroczystym otwarciu turnieju i następnie aktywnie kibicował młodym sportowcom. – Takie zawody organizujemy już po raz trzeci. Idea zrodziła się spontanicznie: chłopaki z różnych parafii kościoła katolickiego zbierali się, żeby pograć w piłkę nożną. Wybraliśmy to miejsce (boisko klubu piłkarskiego „Awangard” – not. aut.), bo znajduje się ono przy naszym kościele. Turniej też był nazwany na cześć naszego Sanktuarium. Dołączył się do organizacji turnieju urodzony w tym mieście Włodzimierz Kolesnik. Pomagają nam także miejscowe szkoły sportowe dla młodzieży oraz jej nauczyciele. Np. Wiktor Twardowski, który pracuje w Żytomierzu, a mieszka tu, w Dołbyszu. On jest nauczycielem wychowania fizycznego w szkole oraz trenuje dzieci. Zawsze uczestniczy w podobnych wydarzeniach sportowych i mnie wspiera. Planuję w przyszłości dołączyć do turnieju młodzież z całej diecezji – opowiada ks. Waldemar.

Wiktor Twardowski był głównym sędzią oraz umiejętnie kierował całym turniejem. – Na przyszłość spodziewamy się, że nasz turniej stanie się międzynarodowym, planujemy zaprosić drużyny z Polski. Chcemy się rozwijać i dzielić doświadczeniem – z natchnieniem mówił Pan Wiktor.

Zawody w obydwu kategoriach wygrały drużyny z Dołbysza – „Dynamo” oraz „Ewerton”. Gratulujemy zawodnikom zwycięstwa i życzymy dalszych osiągnięć sportowych!

Zauważymy, że prawie 75 procentów mieszkańców Dołbysza stanowią Polacy. Wszyscy piłkarze, biorący udział w III Turnieju z piłki nożnej Matki Boskiej Fatimeskiej pochodzą z polskich rodzin, uczą się języka polskiego przy kościele oraz są członkami parafii katolickiej. „Fajnie byłoby współzawodniczyć z gośćmi z Polski, nie tylko grać z nimi w piłkę, lecz rozmawiać  w języku polskim, dzielić się wrażeniami, szukać nowych przyjaciół z tak dalekiej i tak bliskiej Polski!” – mówi młodszy uczestnik turnieju Dominik.

Dzień był pełen emocji i radości, a to znaczy, że chłopaki byli zadowoleni. Ponieważ to właśnie dla nich organizatorzy starali się wszystko dobrze zorganizować. Na zakończenie wszyscy otrzymali zaproszenie na wspólną wieczerzę przy ognisku z pieczeniem kiełbasek.

Sport zbliża wszystkich, robi nas równymi i każdemu daje szansę na zwycięstwo. W przyszłym roku zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w kolejnym turnieju piłki nożnej w słynnym Dołbyszu.

Jana Laskowska, zdjęcia – zozpu.zhitomir.net, 06.05.15 r., KZ


{morfeo 833}

{youtube}{/youtube}