Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Spędzamy święta razem z uciekinierami z Donbasu

Spędzamy święta razem z uciekinierami z Donbasu

Obwodowa organizacja „Studencki Klub Polski” (SKP) w Żytomierzu wspólnie z Domem Polskim w Żytomierzu oraz Zjednoczeniem „Rada Społecznych Inicjatyw” zorganizowały 7 stycznia w Domu Polskim spotkanie z okazji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku dla dzieci przesiedleńców, którzy musieli uciekać przed wojną ze wschodu Ukrainy i obecnie mieszkają w Żytomierzu.

Takie spotkanie członkowie SKP organizują już po raz drugi. Młodzież ze Wschodniej Ukrainy poznawała tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe i noworoczne na Wschodnim Wołyniu. Wzięło w nim udział 50 dzieci. Oprócz świętowania poznawały one ciekawostki polskich miast, które warto odwiedzić, o zabytkach z listy UNESCO, znajdujące się na terenie kraju, polską kulturę i tradycje. Głównym celem spotkania była umożliwienie młodzieży z Donbasu miłego spędzenia czasu oraz promocja Polski.

Na naszym świątecznym spotkaniu nie zabrakło prezentacji ofert edukacyjnych wyższych uczelni w Polsce oraz przedstawienia warunków, na których można studiować w tym kraju. Młodzi przesiedleńcy poznali swoje prawa i możliwości uczestnictwa w międzynarodowych programach pomocy uciekinierom. Podczas świątecznego spotkania wolontariusze wręczyli dzieciom słodkie prezenty od Św. Mikołaja.

Nie zapomniano o uszanowaniu chwilą ciszy wszystkich, kto zginął, broniąc ojczyzny przed rosyjskim agresorem.

– Organizując podobne imprezy, pomagamy przesiedleńcom poznać Polskę, jej kulturę i tradycje. Pomagamy im poznać wartości europejskie, co z kolei pozwoli, im i nam wszystkim zmieniać nasz kraj na lepszy, opierając się na bardziej rozwinięte kraje. Warto powiedzieć, że w wyniku naszego spotkania zeszłorocznego, kilka dzieci przesiedleńców zaczęły uczyć się języka polskiego; niektórzy z nich zaczęły badać swoi korzenie w celu potwierdzenia polskiego pochodzenia – relacjonowała imprezę w Domu Polskim z udziałem uciekinierów z Donbasu Walentyna Jusupowa, prezes SKP.

„Studencki Klub Polski” w Żytomierzu, 09.01.16 r.