Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Słowo Polskie powraca na ekrany ukraińskiej telewizji

Słowo Polskie powraca na ekrany ukraińskiej telewizji

Po trwałej przerwie program telewizyjny Słowo Polskie powraca na ekrany ukraińskiej telewizji. Zaczynając od marca 2015 roku Winnicka Telewizja Obwodowa będzie trzy razy na miesiąc emitowała relacje z ważniejszych wydarzeń z życia Polaków Podola oraz Żytomierszczyzny, przygotowane przez redakcję gazety i portalu Słowo Polskie przy wsparciu Fundacji Wolność i Demokracja.

W sierpniu ubiegłego roku doszło do porozumienia pomiędzy zarządem Telewizji Obwodowej a polską społecznością miasta Winnicy w kwestii nadania darmowego czasu antenowego dla prezentowania swojej działalności w dziedzinie szerzenia języka i kultury polskiej. Redakcja Słowa Polskiego otrzymała do swojej dyspozycji 33 minuty na miesiąc (łącznie z powtórkami). 22 marca pierwszy program z nowego cyklu ukazał się w TRK Wintera (tak inaczej brzmi nazwa Winnickiej Telewizji Obwodowej).

Oprócz obwodu winnickiego programy Wintery można oglądać także w większej części obwodu chmielnickiego oraz żytomierskiego (na przykład w Berdyczowie), w związku z czym potencjalna ilość widowni programu Słowo Polskie może wzrosnąć do 5 milionów osób, znaczna część których deklaruje polskie pochodzenie.

W pierwszym marcowym programie mówiono o Dniu Języka Ojczystego; obradach w ukraińskim parlamencie, poświęconych mniejszościom narodowym oraz wieczorze kina polskiego w winnickim Klubie Polonia. Przy przygotowaniu programu wykorzystano oprawę graficzną z Kuriera Kresowego, montaż zrealizowano w Winnickiej Telewizji Obwodowej.

Rok wcześnie przy wsparciu Fundacji Wolność i Demokracja program telewizyjny z logiem Słowo Polskie ukazywał się w Żytomierskiej Telewizji Obwodowej.

Słowo Polskie, 23.03.15 r.; KZ

 

{youtube}HHjwV9JyS3g{/youtube}