Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Sobotnie popołudnie z festiwalem kultury polskiej w Winnicy

Sobotnie popołudnie z festiwalem kultury polskiej w Winnicy

Wspaniałą próbkę polskiej kultury, tej starej i nowoczesnej zaprezentowały dziesiątki zespołów artystycznych i solistów podczas corocznego festiwalu kultury polskiej „Łączmy się, Radujmy się, Śpiewajmy razem!”, głównym organizatorem którego jest jak zawsze Związek Polaków Winniczyzny na czele z pani prezes Alicją Ratyńską.

Impreza odbyła się 6 listopada, w czasie, kiedy Ukraina zmaga się z epidemią koronawirusa. Dlatego ilość widzów ograniczono do minimum i zachowano wszystkie środki ostrożności – dystans, maseczki i dezynfekcję rąk.

Ale epidemia nie wpłynęła na jakość festiwalu. Wszystkie zespoły – z obwodu żytomierskiego, winnickiego oraz chmielnickiego wykazały się wspaniałą znajomością języka polskiego, pięknymi głosami i najwyższym poziomem tanecznym.

Dwudziesty drugi festiwal kultury polskiej w Winnicy rozpoczął się dobrze znanym w Polsce utworem Jana Pietrzaka „Żeby Polska była polską”. Ta pieśń zabrzmiała w wykonaniu Natalii Zubariewoj z Żytomierza. Natalia Zubarewa i Zasłużony dla Kultury Polskiej Zespół Polskiego Tańca Koroliski działają przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków na Ukrainie. Kierownik zespołu Zasłużona dla Kultury Polskiej Irena Switelska. Hniewańscy i barscy, winniccy i chmielniccy artyści bawili zebranych gości przez ponad dwie godziny. Oprócz prezesów i członków polskich organizacji społecznych na imprezę przybyli polscy dyplomaci na czele z konsulem generalnym RP w Winnicy Damianem Ciarcińskim, przedstawiciele władz obwodowych oraz duchowieństwo.

Redakcja, 7 listopada 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code