Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Skarby polskiej duszy w Sławucie

Skarby polskiej duszy w Sławucie

23 marca pod takim tytułem odbył się wieczór poetycko-muzyczny, przygotowany przez członków Związku Polaków w Sławucie z okazji Światowego Dnia Poezji.

Światowy Dzień Poezji ustanowiony został przez UNESCO w 1999 roku dla uczczenia jednej z najwyżej cenionych form ekspresji kulturowej, przekazu wartości uniwersalnych i ludzkiej tożsamości w ogóle.

Na uczestników imprezy czekało wiele miłych wrażeń, zapewnionych zarówno przez uczniów Polskiej Szkoły Sobotniej oraz nauczycieli ze Szkoły Muzycznej.
Poetycko-muzyczny wieczór poprowadzili uczniowie Polskiej Szkoły Sobotniej Włodzimierz Opanasiuk i Oleksandra Mohyrczuk.

Na bogaty program artystyczny złożyła się poezja Marii Konopnickiej, W. Bełzy, K. Gałczyńskiego, C. Norwida,  K.Tuska, W. Chotomskiej, L. Kostenko i innych.  Poezję recytowały Karolina Opanasiuk, Władysława Burkowska, Julia Mohyrczuk, Zoriana Demjanczuk, Helena Semeniuk, Maria i Władysława Klimczuk, Katarzyna Czernecka. Muzykę Chopina wykonały Karolina Opanasiuk,  Zoriana Siminczuk, Natalia Czajka, Bożena Poliszczuk i Oleksandra Moisejewa.

Ciekawostką wieczoru stały się występy Akima Ilczuka (gitara) oraz Dmytra  Tymczuka (trąbka). Swoje możliwości wokalne zaprezentowały Anna Czajka i Alina Tomczkowska. W wykonaniu chóru działającego przy szkole muzycznej zabrzmiała poezja śpiewana M. Konopnickiej.

Było to prawdziwe święto dla miłośników poezji i wartościowej muzyki, wspaniała okazja, aby w  chłodny wiosenny wieczór odpocząć od prozy codziennego życia. Popisy młodych recytatorów zostały bardzo ciepło przyjęte przez publiczność, która nie szczędziła w pełni zasłużonych oklasków.

Wzruszająca  poezja  i  muzyka poważna skłaniały do refleksji, zadumy i przemyśleń, zadania sobie pytań o czasie, sensie naszego życia.

Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy zaangażowali się w organizację spotkania, dzieląc się z nami swoją wiedzą i talentem.

Projekt objęto wsparciem Senatu RP oraz Fundacji „Wolność  i Demokracja”.

Włodzimierz Opanasiuk, ZPU Oddział w Sławucie, 26.03.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code