Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » SIEW na Wołyniu

SIEW na Wołyniu

14 września odbyło się inauguracyjne pierwsze zajęcie w ramach Objazdowej Szkoły z Języka Polskiego, organizowanej przez Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód (SIEW) w obwodzie żytomierskim.

Prezes SIEW Krzysztof Kalita razem z wolontariuszami przy współpracy z Natalią Szumlańską i dyrekcją szkoły nr 36 im. Dąbrowskiego na sali tej placówki opowiedzieli blisko stu młodym żytomierzanom o polskiej kulturze i tradycjach, sprawdzili poziom ich znajomości języka polskiego, a najbardziej aktywnych nagrodzili ciekawymi upominkami.

W przeciągu tygodnia, w dniach 14-20 września, SIEW odwiedzi szkoły oraz inne instytucje w obwodzie żytomierskim, zainteresowane w nawiązaniu współpracy przy realizacji wspólnych polsko-ukraińskich projektów. Kieleckie stowarzyszenie wdraża swoje pomysły nie tylko w dziedzinie edukacji, lecz także proponuje innowacyjne rozwiązania gospodarcze i organizuje warsztaty dla przedstawicieli ukraińskiego biznesu w Polsce.

Żytomierz, Korosteń, Owrucz, Malin, Radomyśl, Brusiłów, Korostyszew, Marianówka, Nowograd Wołyński, Popielnia i Berdyczów – to trasa tegorocznej szkoły objazdowej SIEW na terenie centralnego i wschodniego Wołynia. W obwodzie winnickim kielczanie zorganizowali ponad dwadzieścia podobnych spotkań.

– Naszym celem jest poszukiwanie nowych partnerów do współpracy. Ciekawi nas, jaką popularnością cieszy się język polski w tych obwodach Ukrainy, gdzie mieszka najwięcej Polaków. Chcemy przygotować grunt dla naszych kolejnych przyjazdów, mamy nadzieję, że Objazdowa Szkoła z Języka Polskiego posłuży zwiększeniu zainteresowania ukraińskich placówek szkolnych i organizacji społecznych w odkrywaniu nowych horyzontów dla realizacji swoich własnych marzeń i projektów – mówił Krzysztof Kalita.

Objazdowa Szkoła SIEW – to nie typowe zajęcia w ramach programu dydaktycznego, lecz interaktywna i zachwycająca zabawa z nagrodami i ciekawymi wykładami na temat Polski, Unii Europejskiej i Ukrainy, jako członka europejskiej wspólnoty.

Słowo Polskie, 15.09.15 r.