Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Siła świątecznej muzyki na „Polskiej Wigilii 2013” w Winnicy

Siła świątecznej muzyki na „Polskiej Wigilii 2013” w Winnicy

Stare polskie przeboje, kolędy i pastorałki w towarzystwie żony Ambasadora RP, posłów na Sejm i biskupa Leona Dubrawskiego można było posłuchać w ramach „Koncertu Bożonarodzeniowego” w Filharmonii winnickiej 14 grudnia 2013 roku.

Polskie Wigilie, organizowane przez Konsulat Generalny RP w Winnicy, zrzeszają cały aktyw polskich organizacji społecznych z okręgu konsularnego i często są uhonorowane obecnością dostojnych gości.

W 2013 roku na tradycyjną bożonarodzeniową imprezę do winnickiej filharmonii obwodowej przybyli Hanna Litwin, żona Ambasadora RP Henryka Litwina, posłowie Franciszek Jerzy Stefaniuk i Małgorzata Gąsiewska (sejmowa komisja LPG), poprzedni i obecny prezes Związku Polaków Ukrainy Stanisław Kostecki i Antoni Stefanowicz, Tomasz Bogucki na czele kieleckiej delegacji,  przedstawiciele ukraińskich władz i samorządu miasta Lublina, duchowieństwo na czele z ordynariuszem diecezji kamieniecko-podolskiej, prezesi i członkowie polskich organizacji społecznych Podola, Polesia, Wołynia i Bukowiny a także harcerze ZHR, którzy przybyli na Kresy, by dostarczyć rodakom bożonarodzeniowe paczki.

Na początku uroczystości Konsul Generalny Krzysztof  Świderek wręczył honorowym gościom wspaniałe ręcznie wykonane szopki, a kilku miejscowym działaczom na rzecz odrodzenia kultury polskiej także specjalne odznaczenia.

Część oficjalna trwała ponad godzinę i niektórzy, szczególnie ci młodsi słuchacze, zaczęli się już nieco nudzić. Na szczęście, na scenę filharmonii pojawiła się Kapela Zamku Rydzyńskiego (dyrektor Mieczysław Leśniczak) i słuchacze pogrążyli się w świat przepięknych polskich kolęd i pastorałek. Ciekawostką okazały się także i ukraińska kolęda „Dobryj weczir, Tobi”  w wykonaniu muzyków z Poznania.

W dorobku Kapeli są także i popularne światowe piosenki treści bożonarodzeniowej „Jingle Bells”, „White Christmas”, które też zabrzmiały dla rodaków z winnickiego okręgu konsularnego.
Prawdziwy czad zaczął się gdy po kameralnych klimatach Kapeli Zamku Rydzyńskiego na scenie pojawił się zespół muzyczny „VOX”. Muzycy z Zamościa zawładnęli widownią, prezentując stare i podzabyte przeboje nie tylko własnej aranżacji ale także i Czerwonych Gitar, Marka Grzechuty czy Smokie. Gdy Witold Paszt, Jerzy Słota, Dariusz Tokarzewski  zaśpiewali piosenkę „Falujemy” na muzykę Rode’a Stewarta  to falowała i śpiewała już cała sala. Na zakończenie koncertu VOX wykonał dla rozgrzanej widowni swój najbardziej znany swój utwór „Szczęśliwej drogi już czas” i zamęczeni ale szczęśliwi goście Polskiej Wigilii  przenieśli się do na korytarz, pełniący w tym dniu funkcję sali balowej i według starego polskiego obyczaju połamali się opłatkiem, spróbowali tradycyjnych dań wigilijnych i kolędowali, kolędowali, kolędowali…

Za wspaniałą imprezę jej uczestnicy dziękują Konsulatowi RP w Winnicy, Prezydentowi Miasta Lublina, młodzieży ze wspólnot neokatechumenalnych Winnicy oraz „Centrum Kultury Polskiej im.Tymosza Padury” w Koziatyniu za smaczne dania wigilijne a polskim zespołom muzycznym VOX i Kapeli Zamku Rydzyńskiego za piękne polskie przeboje i kolędy w mistrzowskiej aranżacji muzycznej.

Ostatnie słowa na scenie, wypowiedziane przez solistę VOXu Witolda Paszta były „Zaproście nas jeszcze”. Sentyment do rodaków czasami jest decydujący w podejmowaniu decyzji – „Jechać czy nie jechać?” na Ukrainę, która teraz jest pogrążona w kryzysie politycznym i gospodarczym. Polacy winnickiego okręgu konsularnego na pewno to doceniają.

JW, bwp

 

Zdjęcia z Polskiej Wigilii w Winnicy

{morfeo 481}

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code