Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Setki tysięcy ukraińskich przedsiębiorców likwiduje swoją działalność

Setki tysięcy ukraińskich przedsiębiorców likwiduje swoją działalność

Ze względu na nowe ustawodawstwo, przewidujące płacenie przez nieaktywnego gospodarczo przedsiębiorcę podatku „socjalnego”, w okresie 16 grudnia 2016 r. – 13 stycznia 2017 r. ilość małych przedsiębiorców na Ukrainie zmniejszyła się o ponad 155 tys.

Stanem na 16 grudnia na Ukrainie było zarejestrowano ponad 2 miliony tak zwanych „FOP” – fizycznych osób przedsiębiorców, płacących obniżone składki emerytalne i podatki. Ponad 68 tys. z nich likwidowało swoją działalność w ciągu zaledwie pierwszych dwóch tygodni nowego roku.

Wicepremier Pawło Rozenko twierdzi, że ilość nieaktywnych przedsiębiorców, istniejących tylko na papierze, stanowi na Ukrainie około 800 tys.

Według oficjalnych statystyk cząstka małego biznesu w tym kraju to zaledwie 15-20 proc. Przez zobowiązanie niepracujących przedsiębiorców płacenia podatku socjalnego i masową rezygnację ze statusu przedsiębiorcy ona skurczy się jeszcze bardziej – nawet do 10 proc.

Słowo Polskie, 19.01.17 r.

 

Kolejki przedsiębiorców zamykających swoją działalność przed urzędem w Charkowie