Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Serial o polskim podziemiu w czasach II wojny światowej w ukraińskiej telewizji

Serial o polskim podziemiu w czasach II wojny światowej w ukraińskiej telewizji

Od kilku miesięcy na kanale UA.ПЕРШИЙ ukraińskiej telewizji, który można porównać z polską „Jedynką”, jest emitowany polski serial „Czas Honoru”.

Ukraińscy widzowie dzięki serialowi, który w ukraińskiej wersji językowej otrzymał nazwę „Епоха честі” (Epoka Honoru), mogą dowiedzieć się o losie grupy „cichociemnych”, szkolonych na terenie Wielkiej Brytanii i zrzuconych nad okupowaną Polską w 1941 roku w szerszej perspektywie działalności antyniemieckiego a później – antysowieckiego ruchu oporu Polaków przeciwko okupantom.

Emisja serialu odbywa się każdej niedzieli w godzinach 17.00 – 20.30. Widzowie w kraju nad Dnieprem mogą jednocześnie obejrzeć jeden z drugim kilka odcinków. 15 stycznia, na przykład, wyemitowano odcinki 5. sezonu, w których po wpadce dowództwa AK trwają przesłuchiwania i łapanki ocalałych członków podziemia. Michał, Janek, Bronek, Celina, podstępni czekiści i „ubecja” – dla ukraińskiego widza ten serial ma o tyle ważne znaczenie, że obala mit „zwycięskiego żołnierza sowieckiego, który ratował Polskę przed okupantem”, natomiast stosując represje, pacyfikował polską inteligencję, zmuszając ją ślepo wykonywać rozkazy Kremla. Oficerowie NKWD pokazani są jako „kuratorzy” polskich służb komunistycznej bezpieki, działania których są skierowane wyłącznie na umocnienie wpływów Moskwy na ziemiach okupowanej II RP.

W Polsce „Czas Honoru” jest regularnie pokazywany w miejscowych telewizjach. Przed Bożym Narodzeniem zakończyła się jego emisja w TVP Historia.

Oprócz Ukrainy serial pokazano we Wloszech, Szkocji , na Litwie, w  Czarnogórze a nawet w Chinach.

Jerzy Wójcicki, niezależna.pl, 17.01.17 r.