Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Senator Stanisław Gogacz odwiedza Polaków na Wołyniu, Podolu i Bukowinie

Senator Stanisław Gogacz odwiedza Polaków na Wołyniu, Podolu i Bukowinie

Lubelski senator Stanisław Gogacz (PiS) odwiedził w ramach akcji „Rodacy-Rodakom” szereg miejscowości na Podolu, Wołyniu i Bukowinie, w których mieszkają Polacy.

18-19 stycznia delegacja z senatorem Gogaczem na czele, w składzie której byli także dyplomaci z polskiej placówki w Winnicy, odwiedzili Polaków w Połonnem, Szarowieczce, Szepietówce, Latyczowie oraz Barze. Wszędzie witano gości kolędą i uśmiechem. Rodacy dziękowali historycznej Ojczyźnie w imieniu polityka za pomoc charytatywną w postaci paczek bożonarodzeniowych z żywnością, zabawkami i środkami czystości. Łącznie do Polaków na Kresach pojechało w roku 2016 prawie 1000 takich paczek.

W pierwszej części wizytacji senatorowi Stanisławowi Gogaczowi towarzyszył konsul Krzysztof Rosiński. Później doń dołączył także konsul generalny Tomasz Olejniczak.
Na spotkanie w Szarawce przybyła liczna grupa miejscowych parafian. Senator Gogacz opowiedział o nowych polskich władzach centralnych, nowelizacji Ustawy o Karcie Polaka: „Dzisiaj z państwem polskim liczy się cały świat. Poza granicami kraju mieszka ponad 20 milionów naszych rodaków”.

W imieniu Polaków Szarawki wystąpił prezes miejscowej polskiej organizacji społecznej Włodzimierz Tomusiak, który opowiedział o działalności organizacji i planach na przyszłość. Polonistka Inna Storożuk w imieniu uczniów sobotnio-niedzielnej szkółki języka polskiego podziękowała polskim władzom za wsparcie polskiego szkolnictwa na Ukrainie.

Franciszek Miciński, K.B.,  20.01.16 r.