Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Senator Anna Maria Anders gości na Ukrainie

Senator Anna Maria Anders gości na Ukrainie

Senator Anna Maria Anders przygląda się w winnickim parku zdewastowanym polskim mogiłom

Kijow, Berdyczów, Winnica, Latyczów, Kamieniec Podolski, Lwów oraz szereg mniejszych miejscowości odwiedza podczas swojego pobytu na Ukrainie córka słynnego generała broni Wojska Polskiego Władysława Andersa Anna Maria Anders.

8 sierpnia Pani senator spędziła w stolicy Ukrainy – Kijowie, gdzie złożyła wieńce i zapalone znicze na Cmentarzu Ofiar Represji Politycznych oraz Polskim Cmentarzu Wojskowym w Bykowni.

Dzień później Pani Anders wyjechała na Wołyń i Podole, gdzie zwiedziła Sanktuarium Maryjne w Berdyczowie oraz spotkała się z Polakami w Winnicy.

Także w Winnicy Anna Maria Anders odwiedziła zdewastowany przez bolszewików w 1936 roku stary polski cmentarz w Centralnym Parku Kultury i Odpoczynku i dowiedziała się o zbrodniach NKWD na 10 tys. Podolan, znaczną część których stanowili Polacy.

– Czy oni w ogóle wiedzą, gdzie się znajdują? – pytała ze zdumieniem Pani senator, obserwując przechadzających się nad polskimi mogiłami w parku winniczan. Prezes Stowarzyszenia „Kresowiacy” Jerzy Wójcicki pokazał zrobione komórką w obecności Anny Marii Anders zdjęcie jednego z podziemnych grobowców, o których dzisiaj przypominają tylko dziury w ziemi winnickiego parku rozrywki. Pani senator była przerażona tym, co zobaczyła. W winnickim parku zachowało się ponad 70 zniszczonych podziemnych grobowców i innych pamiątek po polskim cmentarzu. Jak dowiedziała się senator – dwieście metrów dalej znajdował się jeden z trzech „dołów śmierci”, w których Sowieci chowali ciała ofiar represji politycznych. Na terenie parku w 1943 roku niemiecka komisja ekspertów odnalazła ponad 1,2 tys. zwłok Ukraińców, Polaków, księży i zwykłych robotników, którzy w latach 1937-38 zostali uznani przez sądy „trójek” za „wrogów narodu” i zamordowanych strzałem w tył głowy.

Po pobycie w Winnicy Anna Maria Anders w asyście Konsula RP w Winnicy Tomasza Olejniczaka, byłego Ambasadora RP w Uzbekistanie Mariana Przeździeckiego, doradcy Sekretarza Stanu w KPRM Arkadiusza Urbana odbyła do Latyczowa i Międzyboża by sfinalizować kolejny dzień, bogaty w spotkania z Polakami i miejscami, związanymi z historią Polski.

Słowo Polskie, 09.08.16 r.

Senator Anna Maria Anders razem z Polakami z Winnicy, konsulem RP Tomaszem Olejniczakiem, konsulem Szymańskim oraz o. Konstantym Morozowym OFM Cap

W drodze na stary polski cmentarz w Winnicy

 

Przy kaplicy cmentarnej w Miejskim Parku