Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Senat zwrócił się do Polaków za granicą o opinię

Senat zwrócił się do Polaków za granicą o opinię

W związku z powrotem środków budżetowych na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą do budżetu Kancelarii Senatu, marszałek Stanisław Karczewski podjął decyzję o rozpoczęciu konsultacji ze środowiskami polonijnymi oraz współpracującymi z nimi organizacjami pozarządowymi. Według Pana Marszałka jest to powrót do dobrych praktyk z 26-letniego okresu sprawowania przez Senat opieki nad rodakami w świecie.

Minęła pierwsza połowa drugiego miesiąca 2016 roku. Redakcje polskich czasopism i programów telewizyjnych za granicą zaczynają odczuwać brak środków, chociaż 26 lutego ubiegłego roku na stronie polskiego MSZ już były wyniki konkursu na rok 2015. Senat zaś przedłuża konsultacje do końca marca 2016 roku, czym stawia beneficjentów, którzy potrzebują ciągłości w dofinansowaniu (druk gazet  wynajem biur, etc.) w dosyć trudnej sytuacji.

Podobna zmiana miała miejsce w 2012 roku, kiedy pieniądze z Senatu przekazano do MSZ, doprowadziła zarówno do chaosu, zamieszania w systemie funkcjonowania polskich mediów za granicą, jak i protestów polskich środowisk i wizyty Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Janusza Ciska we Lwowie w celu przeprowadzenia konsultacji.

Po zmianie władz w Polsce Polacy za granicą oczekują od Sejmu, Senatu i MSZ spójności w podejmowaniu decyzji, które mogą zaważyć na krzewieniu polskości poza granicami Rzeczypospolitej. Czy zda Prawo i Sprawiedliwość egzamin z danej dziedziny przekonamy się niebawem. Czas gra na ich niekorzyść.

Słowo Polskie, K.B., 15.02.16 r.