Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Senat USA uznał Wielki Głód na Ukrainie za ludobójstwo

Senat USA uznał Wielki Głód na Ukrainie za ludobójstwo

Fot. http://kurierwilenski.lt

Senat USA uznał Wielki Głód na Ukrainie w latach 1932-1933 za ludobójstwo – poinformowała ambasada Ukrainy w Waszyngtonie. Rezolucja w tej sprawie jest pierwszym w historii aktem prawnym Kongresu USA poświęconym tej tragedii.

Jak podkreślono, decyzja senatorów zapadła jednomyślnie. W przyjętej 4 października rezolucji potępili oni systematyczne łamanie przez sowieckie rządy praw człowieka, w tym prawa do samookreślenia i wolności słowa na Ukrainie.

Senatorowie „przekazali wyrazy współczucia ofiarom i ludziom, którzy przeżyli Wielki Głód oraz ich rodzinom, a także zaapelowali o rozpowszechnianie informacji o tej zbrodni, żeby uświadomić światu, iż została ona wywołana w sposób sztuczny” – poinformowała ambasada.

W czasach komunizmu Ukrainę dotknęły trzy fale głodu: na początku lat 20., potem w 30. i w latach 1946-1947. Najtragiczniejszy w skutkach był Wielki Głód z lat 1932-1933, w którego szczycie umierało dziennie do 25 tys. ludzi.

W ocenie historyków głód wywołano sztucznie, by złamać opór chłopstwa wobec kolektywizacji. Na Ukrainie opór ten był największy. Polska uznała Wielki Głód na Ukrainie za ludobójstwo w 2006 roku.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 07.10.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code