Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Sejm specjalną uchwałą uczcił pamięć ofiar Wielkiego Głodu

Sejm specjalną uchwałą uczcił pamięć ofiar Wielkiego Głodu

– Posłanki i Posłowie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej pochylają z szacunkiem głowy nad milionami ofiar Wielkiego Głodu i łączą się w bólu z narodem ukraińskim – takie słowa znalazły się w uchwale, którą 9 grudnia podjął Sejm.

Parlamentarzyści takim sposobem uczcili 82. rocznicę Wielkiego Głodu na Ukrainie i oddali hołd ofiarom, które pochłonęła ta akcja, zainicjowana przez komunistyczne władz, w szczególności Ukraińcom i Polakom.

W tekście uchwały podkreśla się, że wiek XX został szczególnie ciężko naznaczony przez zbrodnie sowieckiego totalitaryzmu. – W latach 1932-1933 w wyniku planowo wywołanego głodu na terenach Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej i Kubania zostało zagłodzonych na śmierć kilka milionów ludzi – mówi dokument. Sejm zwraca uwagę na wyjątkową skalę i okrucieństwo tej zbrodniczej akcji, która dotknęła wszystkich mieszkańców objętych nią obszarów.

Szczególny hołd Sejm oddał od kilkudziesięciu do ponad 200 tys. Polaków, którzy zmarli w wyniku Wielkiego Głodu. – Ich ofiara woła o pamięć – zaznaczono w uchwale. Jednocześnie, w celu zapewnienia polskim ofiarom godnego miejsca w pamięci narodowej, Sejm skierował apel do instytucji nauki i kultury o rozpoczęcie pilnych prac zmierzających do udokumentowania tej zbrodni. – Musimy podjąć trud policzenia i zidentyfikowania Polaków – ofiar Wielkiego Głodu, a  także właściwego ich upamiętnienia – mówili parlamentarzyści.

Słowo Polskie, na podstawie informacji sejm.gov.pl, 10.12.15 r.

 

Więcej na temat: Polska upamiętni rodaków zamordowanych podczas Wielkiego Głodu na Ukrainie; Żona Sikorskiego pisze książkę o Wielkim Głodzie; Wielki Głód na Marchlewszczyźnie