Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Schetyna podziękował Ukraińcom za wyzwolenie Oświęcimia

Schetyna podziękował Ukraińcom za wyzwolenie Oświęcimia

Źródło - nowahistoria.interia.plW wywiadzie dla Polskiego Radia minister spraw zagranicznych Polski Grzegorz Schetyna konstatował, że w wyzwoleniu więźniów niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau olbrzymia zasługa jest ukraińskich żołnierzy Armii Czerwonej Pierwszego Ukraińskiego Frontu.

Odpowiadając na pytanie – dlaczego Polska nie zaprosiła rosyjskiego prezydenta na uroczystości z okazji 70. rocznicy zwolnienia obozu, polski minister przypomniał, że organizacją obchodów zajmowało się Muzeum Oświęcimia oraz Międzynarodowa Rada Oświęcimia. Żaden urzędnik czy prezydent nie otrzymał personalnego zaproszenia. Według Schetyny – władze rosyjskie same zdecydowały, że na uroczystości nie pojedzie Putin: „Może lepiej powiedzieć, że to Pierwszy Ukraiński Front i Ukraińcy w te styczniowe dni otwierali bramy obozu?”.

Ukrainę na uroczystościach, które odbędą się 27 stycznia, będzie reprezentował prezydent Petro Poroszenko.

Według różnych danych w niemieckim obozie zagłady Auschitz-Birkenau naziści zamordowali ponad 3 miliony ludzi, znaczną część z nich stanowili Żydzi.

Słowo Polskie, 21.01.15 r.