Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Schetyna dla Wyborczej: Ustawa o prawach kombatanckich dla OUN-UPA to nie prowokacja

Schetyna dla Wyborczej: Ustawa o prawach kombatanckich dla OUN-UPA to nie prowokacja

Źródło - www.trt.net.trW ostatnim wywiadzie polskiego ministra spraw zagranicznych dla Gazety Wyborczej, Grzegorz Schetyna odniósł się do ustawy, uchwalonej przez ukraiński parlament i uznającej za bohaterów narodowych działaczy OUN i UPA:

To nie była ze strony Ukraińców prowokacja, a ta ustawa, przyjęta zresztą wraz z pakietem innych ustaw historycznych, m.in. o sposobie upamiętnienia II wojny światowej czy otwarciu dostępu do archiwów komunistycznych, w żaden sposób nie była skierowana przeciwko Polsce. W ustawie nie wymieniono formacji kolaborujących z nazistami, jak bataliony Roland, Nachtigall czy dywizja SS Galizien. Padają tam za to nazwy kilkudziesięciu organizacji, które wpisują się w nurt niepodległościowy od czasów I wojny światowej do lat 80. ubiegłego wieku. Ukraina szuka swej historycznej tożsamości i trzeba próbować to zrozumieć, a zarazem mówić, co nas boli. Prezydent Komorowski w swoim wystąpieniu nie ukrywał, że przed nami jest refleksja nad trudną historią polsko-ukraińską, że konieczne jest pojednanie. Wymaga to z naszej strony cierpliwości i czasu. Teraz przed Ukrainą stoi ważniejsze zadanie, jakim jest przeciwstawienie się rosyjskiej agresji oraz reforma państwa – powiedział minister.

Słowo Polskie, 15.04.15 r., KZ