Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Sławutczanie zwiedzili Lwów

Sławutczanie zwiedzili Lwów

5 grudnia w przededniu mikołajkowego szaleństwa Sławucki Związek Polaków zorganizował wycieczkę do Lwowa, śladem wybitnych Polaków po wąziutkich uliczkach pomiędzy domami, na których tu i ówdzie jeszcze można odczytać napisy w języku polskim.

Łącznie do Lwowa wyjechało 50 młodszych i starszych członków Związku Polaków polskiego pochodzenia. Tradycyjnie największe wrażenie sprawił Cmentarz Łyczakowski, gdzie leżą prochy wybitnych działaczy polityki i kultury, duchowieństwa i powstańców styczniowych. Kościół katedralny w samym centrum Lwowa kojarzy się z starymi kościołami w Polsce, przechodząc od ściany do ściany sławutczanie wczytywali się w napisy na tablicach z imionami słynnych biskupów i mecenatów kościoła katolickiego.

Następnie goście z Wołynia poszli pod pomnik Adama Mickiewicza, gdzie wykonali wspólne zdjęcie i posłuchali opowieści o starym Lwowie.

W drodze do Lwowa autobus zawiózł gości ze Sławuty do kolebki Jana III Sobieskiego – Oleskiego zamku, znajdującego się 70 kilometrów od Lwowa, niedaleko Złoczowa. Przechadzając się salami zamku, pojawiało się odczucie przeniesienia w epokę średniowiecza, zapominając o trudach dnia dzisiejszego.

Członkowie Sławuckiego Związku Polaków dziękują swojemu prezesowi Marii Kowalczuk za zorganizowanie pięknej wycieczki oraz KG RP w Winnicy za wsparcie finansowe. Wyjazd do Lwowa stał się wspaniałym prezentem mikołajkowym…

– Nie patrząc na porę, pogoda udała się ciepła i słoneczna. Po drodze do miasta Lwowa odwiedziłliśmy zamek w Olesku, w którym urodził się Jan III Sobieski. To najsłynniejszy zabytek oraz główną atrakcją niewielkiego miasteczka w rejonie złoczowskim. Obecnie mieści się w nim filia Lwowskiej Galerii Sztuki, gdzie znajduje się kolekcja malarstwa oraz okazy XVIII wiecznej barokowej rzeźby lwowskiej. Najcenniejszym eksponatem galerii jest słynny obraz Martina Altomontego – Bitwa pod Wiedniem. Nieopodal zamku znajduje się XVIII wieczny kościół z klasztorem kapucynów. A dalej stary dobry Lwów. Opera, stumetrówka, pomnik Adama Mickiewicza. Atmosfera, panująca tylko we Lwowie. Cmentarz Łyczakowski – najstarszą zabytkową nekropolię Lwowa. Grupa razem z przewodnikiem zwiedziła groby znanych Polaków – Marii Konopnickiej… – podzieliła się wrażeniami z wycieczki polonistka Łarysa Cybulska.

Paweł oraz Dymitr Ścińscy, 09.12.15 r.