Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Sławuta wzmacnia więzi z Lubartowem

Sławuta wzmacnia więzi z Lubartowem

14 czerwca z inicjatywy Związku Polaków w Sławucie, w Miejskiej Bibliotece tego miasta odbyły się obrady okrągłego stołu z udziałem licznej grupy mieszkańców Sławuty.

Sławuccy samorządowcy opowiedzieli zebranym o swojej wizycie do polskiego Lubartowa, który jest miastem partnerskim Sławuty i opowiedzieli o swoim udziale w uroczystościach okolicznościowych w tej miejscowości.

Ukraińska delegacja nie tylko brała udział w imprezach, ale także pracowała nad nawiązaniem współpracy w życiu kulturalnym i oświatowym, zainteresowaniem polskich inwestorów Sławutą.

Podczas spotkania pokazano zdjęcia i materiały wideo, samorządowcy odpowiedzieli na wiele pytań. Najważniejszym rezultatem wizyty można uznać porozumienie o kontynuacji współpracy na podstawie umowy między Sławutą i Lubartowem oraz zaproszenie 40 przedstawicieli Lubartowa do Sławuty 27 czerwca.

Ponadto osiągnięto wstępne porozumienie w sprawie wymiany kopiami dokumentów historycznych i nawiązaniu współpracy pomiędzy muzeami. Historycznie Sławutę i Lubartów łączy książęcy ród Sanguszków. W swoim czasie oni posiadali obydwa miasta i robili dużo dla ich rozwoju.

W trakcie sławuckiego spotkania omówiono sprawy organizacyjne w dniu przyjazdu gości i uczczenie stulecia tragicznej śmierci księcia Romana Sanguszko, które będziemy obchodzili w 2017 roku.

Związek Polaków w Sławucie, 21.06.16 r.