Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Sławuta przygotowuje się do przyjazdu woluntariuszy z Polski

Sławuta przygotowuje się do przyjazdu woluntariuszy z Polski

W ramach przygotowania do kolejnej edycji akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, w sobotę 27 kwietnia do Sławuty (obwód Chmielnicki) przyjechała ekipa dolnośląskiej TV Wrocław na czele z Grażyną Orlowską-Sondej.

Wrocławiacy spotkali się z prezesem miejscowego Związku Polaków Marią Kowalczuk, odwiedzili starą polską nekropolię w Sławucie, gdzie mają być przeprowadzone prace z uporządkowania mogił z okresu XVIII-XX wieków. Przedstawiciele Telewizji Wrocław, która już od 10 lat opiekuje się polskimi nekropoliami na kresach, wzięli wywiad u miejscowych Polaków i spotkali się z Konsulem Generalnym KG RP w Winnicy Krzysztofem Świderkiem.

W połowie lata do Sławuty ma przyjechać kilkunastoosobowa grupa młodzieży z Wrocławia i okolic, która będzie pracowała przez tydzień nad odnowieniem grobów oraz napisów na nich. Przy renowacji zostaną wykorzystane nowoczesne technologie, które pomogą na długi okres przedłużyć istnienie polskiego cmentarza w miasteczku, leżącym na pograniczu Podola i Wołynia.

Wielka społeczna akcja, dolnośląskie pospolite ruszenie jest organizowana pod patronatem Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu i Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. Patronat medialny – Telewizja Wrocławska.

Akcja polega na załączeniu młodzieży z dolnośląskich szkól, aby włączyła się w ratowanie polskich nekropolii pozostawionych za wschodnią granicą. Wśród tych grobów, które są zdewastowane i zapomniane, znajdują się mogiły dziadów i pradziadów młodych mieszkańców Dolnego Śląska. Wielu młodych ludzi o tym nie wie, nie pamięta. Takiej świadomości nie przekazały rodziny. Ale jest okazja poznać historię swego rodu, a tym samym dzieje swojego narodu. Jest okazja aby przeżyć swoistą lekcję patriotyzmu. Apelujemy do uczniów aby przekazali 1 złotówkę, symboliczną złotówkę na ratowanie polskich cmentarzy rozsianych za wschodnią granicą.

Telewizja Wrocławska od 10 lat zajmuje się kresowymi nekropoliami. Udało jej się zapobiec likwidacji ogromnego, zabytkowego cmentarza w Kołomyi, który 10 lat temu był przeznaczony do zaorania. Przez kolejne lata remontowano cmentarze w Drohobyczu, Bohorodyczynie, Tuligłowach, Podhajcach, Moczulance na Wołyniu, Berdyczowie, Lubarze, Żytomierzu, Brzeżanach. Przy pracach porządkowych i rekonstrukcjach pracują każdego roku uczniowie i nauczyciele dolnośląskich szkól, w ten szlachetny sposób spędzając wakacje. Na ratunek czeka jeszcze 46 cmentarzy na dzisiejszej Ukrainie, udokumentowanych i opisanych. Trzeba spieszyć się z ich rekonstrukcją. Za kilka lat czas zatrze wiele śladów polskości na Kresach. Nie możemy na to pozwolić. To cząstka naszej ojczyzny. Bo przecież OJCZYZNA TO ZIEMIA I GROBY – NARODY, KTÓRE TRACĄ PAMIĘĆ TRACĄ ŻYCIE.

Redakcja / Studio Wschód

Zdjęcia z wizytacji w Sławucie

{morfeo 305}

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code