Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Sławuta – Lubartów. Historyczne paralele i rozwój stosunków dzisiaj

Sławuta – Lubartów. Historyczne paralele i rozwój stosunków dzisiaj

Wszystko zaczęło się od myśli o tym, że Sanguszkowie, którzy założyli nasze miasto, mieli w posiadaniu rezydencje i ziemie także na terenie Polski i Litwy. Dlatego Oddział Związku Polaków w Sławucie razem z „Fundacją stałego rozwoju pamięci Książąt Sanguszko” w listopadzie 2015 nawiązał kontakty z Burmistrzem Lubartowa Januszem Bodziackim.

Inicjatywa ta została poparta poprzez władze miejskie i osobiście Mera Sławuty Wasyla Sydora. W rezultacie już 29 kwietnia między szefami miast odbyła się wideokonferencja przez Skype. Mówiono między innymi o wyjeździe ukraińskiej delegacji na dnie miasta Lubartowa i podpisaniu między miastami ugody o przyjaźni i współpracy. Podczas konferencji wypowiadali się radni samorządów i inni urzędnicy. Łącznie 12 osób.

3 maja w parku miejskim Sławuty o godzinie 17.00, ponownie połączenie przez Skype z Lubartowem. Burmistrz Lubartowa i towarzyszące mu osoby przez 45 minut rozmawiali z mieszkańcami Sławuty, oglądali program artystyczny,które został przygotowany przez oddział ZPU w Sławucie. W rozmowie brali udział zastępca burmistrza Igor Pigol i doradca burmistrza Roman Baczynski.

27 maja odbył się wyjazd delegacji miasta Sławuty do miasta Lubartów (Polska), w celu nawiązania współpracy i udziału w obchodach dnia miasta Lubartów. Delegacji przewodniczył Siergiej Sakaluk – kierownik Działu Kultury w administracji miasta. Wśród członków delegacji byli radni Wiktor Zakurdaiew i Jerzy Galij oraz Igor Panasenko – przedstawiciel Oddziału ZPU w Sławucie i prezes „Fundacji stałego rozwoju pamięci Książąt Sanguszko”. Program pobytu w Lubartowie przewidywał liczne spotkania i wycieczki. Goście z Wołynia odwiedzili Zamek w Lublanie, Kaplicę Świętej Trójcy z unikalnymi freskami, miejskie bramy, Podzamcze, Rynek, Multimedialne Muzeum historii miasta Lublina, renesansową manufakturę wina, Wieżą Trynatriuszy z platformą widokową na miasto, Lubelską Arcykatedrę św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty z pięknymi obrazami mistrza Mayer, łaskami słynącym obrazem Płaczącej Matki Bożej i relikwiami św. Jana Pawła II, Centrum Spotkania Kultur – miejsce dialogu, platforma reklamy i narzędzie do dyskusji kulturalnych związków, taras widokowy. Każde z tych miejsc zasługuje na to aby go opisać oddzielnie. Spróbujemy w następnych artykułach tego dokonać. Tym bardziej, że udało nam się wykonać unikalne zdjęcia w Kaplicy Świętej Trójcy z niezapomnianymi bizantyjskimi freskami – miejsce gdzie trafia daleko nie zwyczajny turysta.

W sobotę po występie delegacji Raseiniai, Chajdudorog, (Litwa i Węgry), możliwość przywitać samorządowców Lubartowa otrzymała także delegacja ze Sławuty. Wielotysięczne zgromadzenie mieszkańców z aprobatą przyjęło słowa pozdrowień burmistrza Sławuty Wasyla Sydora i Pani prezes Oddziału ZPU w Sławucie Marii Kowalczuk, skierowane do nich z okazji dnia miasta. Mieszkańct Lubartowa podczas wręczania prezentów szczerze cieszyli się z przywrócenia historycznych więzi między Sławutą a Lubartowem. Delegacja z Wołynia była powitana tak, jak żadnej inna! Po wręczeniu stypendiów i nagród burmistrza miasta Lubartów odbył się koncert z udziałem VARIUS MANX i KATARZYNY STANKIEWICZ. Zakończył się święto wspaniałym pokazem sztucznych ogni. Następnego dnia odbyła się wycieczka po mieście Lubartów. Goście zobaczyli Muzeum Parafialne, Bazylikę św. Anny, pałac i park, Muzeum Lubartowskiej Ziemi, i wiele innych ciekawych miejsc.

Zostaliśmy zaproszeni na uroczystą Świętą Liturgię z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski w Bazylice św. Anny, celebrowaną przez Arcybiskupa Lubelskiego ojca Stanisława Budzika. Piękno i arcydzieła sztuki sakralnej miejscowego kościoła zostawiły głębokie wrażenia u gości.

Podsumowując, dzięki osobistym staraniom burmistrza Sławuty Wasyla Sydora i członków Oddziału ZPU w Sławucie zostało osiągnięte porozumienie o współpracy z burmistrzem Lubartowa panem Januszem Bodziackim, prezesami społecznych i religijnych organizacji, działów kultury i edukacji, miejscowym muzeum historycznym i wspólnotą rzymskokatolicką miasta. 27 czerwca przedstawiciele władz Lubartowa odwiedzą Ukrainie. Uwzględniając prośbę oficjalnej delegacji miasta Sławuta, Burmistrz Lubartowa Janusz Bodziacki przyjął zaproszenie. Mamy nadzieję na dalsze przyjazny rozwój naszych stosunków w dziedzinie kultury, edukacji i biznesu. W ramach przyjazdu gości z Polski zostanie podpisana umowa o współpracy między naszymi miastami!

Igor Panasenko, Sławuta, 11.06.16 r.