Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » „Sawa” Henryka Rzewuskiego zabrzmiała w jego rodzinnej miejscowości – Sławucie

„Sawa” Henryka Rzewuskiego zabrzmiała w jego rodzinnej miejscowości – Sławucie

Tradycyjnie zaczęliśmy ten rok szkolny od Czytania Narodowego.

Lecz w roku 2019 dla członków ZPU, Oddział w Sławucie, to wydarzenie było bardzo specjalne. Dlatego, że autorem jednej z wybranych do czytania noweli, była nowela „Sawa”, autora, urodzonego w naszym mieście, w Sławucie Henryka Rzewuskiego – polskiego powieściopisarza i publicysty. H. Rzewuski był twórcą tzw. gawędy szlacheckiej. Do jego najważniejszych dzieł zaliczamy: „Pamiętniki Jana Seweryna Soplicy, cześnika parnawskiego”, „Mieszczaniny obyczajowe”, „Listopad”, „Zamek królewski”.

Najważniejsze jest to, że w tegorocznym czytaniu mieliśmy zaszczyt czytać nowelę razem z wicekonsul KG RP w Winnicy Joanną Szeligą oraz wicekonsulem – Bartoszem Szeligą, a także –  księdzem biskupem Janem Niemcem. Na Czytaniu również był obecny ksiądz proboszcz sławuckiej parafii Jan Szańca. Oprócz wielce szanownych gości nowelę czytali nasi członkowie, nauczycielki; uczeniowie polskiej Szkoły Sobotniej oraz jej absolwenci, którzy są już studentami polskich uczelni i naszą dumą.

Na początku Czytania wszyscy obecni otrzymali błogosłowieństwo od księdza biskupa. Czytanie odbyło się w ciepłej rodzinnej atmosferze.

Specjalnie z okazji Czytania Narodowego sławutczanie otrzymali specjalną pieczątkę od Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Wyrażamy odrębne słowa wdzięczności Adamowi Chłopku, Dyrektorowi Centrum Metodycznego w Drohobyczu za przekazanie książek do czytania. W tym roku Czytanie w Sławucie odbyło się w bardzo fajnym miejscu dla takiego przedsięwzięcia – Miejskiej Bibliotece, zapewniła nam taką możliwość Pani Dyrektor Nadia Horopacha. No i oczywiście, kolejne podziękowanie Fundacji Wolność i Demokracja, która przesłała wydanie specjalne do Czytania Narodowego i dzięki której mamy możliwość przeprowadzenia takich przedsięwzięć na godnym poziomie.

Larysa Cybula, ZPU, Oddział w Sławucie, 15 września 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code