Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » „Rzeczpospolita utracona” – wystawa, przygotowana przez IPN, do września pozostanie w Latyczowie

„Rzeczpospolita utracona” – wystawa, przygotowana przez IPN, do września pozostanie w Latyczowie

Zdjęcie pobrano zipn.gov.plEkspozycja „Rzeczpospolita utracona”, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w związku z 65. rocznicą zakończenia II wojny światowej, pozostanie otwarta w latyczowskim Sanktuarium Maryjnym do końca lipca.

Wystawę, inauguracji której dokonali Jacek Pawłowicz (IPN), ks. proboszcz sanktuarium Adam Przywulski oraz biskup ordynariusz diecezji kamieniecko podolskiej Leon Dubrawski, już w pierwszych dniu odwiedziła liczna grupa osób, w tym goście Domu Pielgrzyma im. Jana Pawła II przy Sanktuarium w Latyczowie z Krakowa oraz mieszkańce miasta.

Tematy poruszane w wystawie są bardzo popularne dziś na Ukrainie – historia zagłady dwóch zbrodniczych reżimów – komunizmu i nazismu, popełnionej na Żydach, Polakach, Romach, Ukraińcach i przedstawicielach innych narodowości oraz grup społecznych. Oddzielnie opisany jest tragizm losu milionów Polaków, wypędzonych ze swoich domów, zrywających wieloletnie więzi społeczne, rodzinne i kulturowe.
Autorzy „Rzeczypospolitej utraconej” zapewne mieli na celu pokazanie przyczyn demoralizacji i upadku jakości moralnej życia publicznego i społecznego „okaleczonego narodu”.

„To wreszcie podróż śladami polskiej kultury materialnej, skazanej przez obydwu okupantów na zniszczenie. Podróż po nieistniejących już muzeach i bibliotekach, po utraconych Kresach z ich wielowiekowym bogactwem świątyń (kościołów, synagog, cerkwi, kenes, molenn, meczetów), zamków, pałaców, cmentarzy – ostatnich świadków nieistniejących już społeczności. To podróż po świecie ziemiańskich dworów z ich kulturotwórczą tradycją – wystawionych na „łup rewolucji”. To pytanie o konsekwencje wszystkich wspomnianych strat dla nas. To podróż w głąb nas samych” – taki opis wystawy znajduje się na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej.

Po Latyczowie „Rzeczpospolita utracona” trafi do Kamieńca Podolskiego, a później możliwie i do innych miast na Podolu.

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy!

Na podstawie informacji z ipn.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *