Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Rywalizacja młodych znawców polskiego w Winnicy o wyjazd do Odessy

Rywalizacja młodych znawców polskiego w Winnicy o wyjazd do Odessy

28 maja w ramach programu „Biało-czerwone ABC…” w Winnicy odbył test diagnostyczny z języka polskiego organizowany przez Fundację „Wolność i Demokracja”.

Zaproszenia do udziału w teście otrzymały wszystkie polskie szkoły sobotnio-niedzielne, uczestniczące w tym programie, lecz tylko dwie z nich zgłosiło swoich uczestników do napisania testu.

Piętnaścioro młodych Podolan z Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia” oraz Szkoły im. Grocholskich w Winnicy zmierzyło się w walce o trzydniowy wyjazd do Odessy na finałowy sprawdzian wiedzy z języka polskiego. Testy do stolicy Podola przywiózł polonista Jerzy Kowalewski, który zainaugurował spotkanie i przedstawił regulamin pisania testu. Wszyscy uczestnicy sprawdzianu mogli oprócz poziomu A1/A2 spróbować swoich sił także w poziomie B1/B2.

Oprócz testu ze znajomości polszczyzny, młodzi winniczanie zaliczyli także udział w konkursie „Czy znasz Polskę?” Odpowiadanie na pytania o historycznej Ojczyźnie, którą Polska jest dla wielu z nich, nie stanowiło większego problemu i w przeciągu 80-90 minut wszystkie prace zostały przekazane do sprawdzenia Jerzemu Kowalewskiemu.

Porządku na sali pilnowały polonistka z ORPEG Irena Torbus oraz prezes CRP „Polonia” Maria Kozyrska-Mazur.

O 13 godzinie wyłoniono zwycięzców. Tytuł „najlepszego” otrzymały trzy osoby z CRP „Polonia” oraz dwie osoby ze szkoły im. Grocholskich. Ewelina Mazur, Władysław Gawryluk, Władysław Danilewski, Ksenia Bewz oraz Taras Siwajew pojadą w połowie czerwca do Odessy, gdzie razem z 40 innymi znawcami polskiego zmierzą się w finałowym pojedynku o tablet, aparat i odtwarzacz MP3 a także zwiedzą polskie zabytki „perły Morza Czarnego”  jak nazywają Odessę.

Projekt był realizowany w ramach projektu „Biało-czerwone ABC. Wspieranie rozwoju edukacji polskiej na Ukrainie” współfinansowanego ze środków Senatu RP w ramach zadań publicznych w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2016 r.”

Słowo Polskie, 28.05.16 r.