Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Ruszyły zapomogi z Funduszu im. Klemensa Szeptyckiego dla ukraińskich sierot wojennych i kobiet

Ruszyły zapomogi z Funduszu im. Klemensa Szeptyckiego dla ukraińskich sierot wojennych i kobiet

Polski fundusz imienia bł. Klemensa Szeptyckiego funkcjonujący pod opieką Fundacji Solidarności Międzynarodowej uruchomił system świadczeń finansowych dla ukraińskich sierot wojennych i kobiet, którzy zostali uwolnieni z rosyjskiej niewoli.

14 listopada w Kijowie odbyło się spotkanie przedstawicieli władz polskich z pierwszymi odbiorcami takich świadczeń. Do stolicy Ukrainy przybyli wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, minister Michał Dworczyk, prezes zarządu FSM Rafał Dzięciołowski oraz wicepremier Ukrainy, minister ds. terytoriów czasowo okupowanych Iryna Wereszczuk.

W roku 2022 pomoc z Funduszu trafi do ponad 1,7 tysiąca dzieci i kobiet.

Kazimierz Maria Szeptycki urodził się 17 listopada 1869 r. w Przyłbicach niedaleko Lwowa. Poseł parlamentu w Wiedniu w latach 1900-1907. Współtwórca austriackiej ustawy leśnej. W 1911 roku wstąpił do zakonu. W roku 1912 rozpoczął nowicjat w unickim klasztorze studytów w Kamieńcu w Bośni. Tam w 1913 r. złożył śluby zakonne i przyjął imię Klemens. W trakcie studiów teologicznych na uniwersytecie w Innsbrucku otrzymał w 1915 r. święcenia kapłańskie. W 1927 r. Klemens został ihumenem (przeorem) ławry uniowskiej. Świadkowie tego okresu jego życia wspominają go jako świetnego gospodarza, a przy tym człowieka niezwykłej skromności. Po wybuchu II wojny światowej Uniów znalazł się pod okupacją sowiecką, a Klemens Szeptycki znalazł się w gronie zwierzchników egzarchatu greckokatolickiego Rosji. Kiedy w 1941 r. miejsce sowietów zajęli Niemcy, uniowski klasztor stał się miejscem, gdzie ukrywano wielu Żydów. Jednym z nich byt kilkuletni Adam Rotfeld, późniejszy minister spraw zagranicznych Polski (2005 r.). Po śmierci swego brata metropolity Andrzeja w 1944 r. Klemens został generalnym przełożonym zakonu studytów. Pod koniec wojny na Ukrainie znów pojawili się Rosjanie, który formalnie zlikwidowali kościół greckokatolicki, aresztując wielu biskupów. Wówczas Klemens Szeptycki stał się nieformalnym zwierzchnikiem kościoła unickiego na Ukrainie do 5 czerwca 1947 r., kiedy to został aresztowany. Skazany na 8 lat pobytu łagrze, zmarł w opinii świętości 1 maja 1951 roku w rosyjskim Włodzimierzu nad Klaźmą. Papież Jan Paweł II beatyfikował ojca Klemensa 24 czerwca 2001 r. we Lwowie podczas swojej pielgrzymki na Ukrainę.

Celem działalności funduszu Szeptyckiego jest budowanie wspólnej przyszłości narodów Polski i Ukrainy. Na jego działalność strona polska przeznaczyła około 8 milionów złotych. Wnioski o wsparcie finansowe w 2022 roku są przyjmowane od 17 sierpnia aż do wyczerpania środków na strony www.ptytskyfund.pl.

Słowo Polskie, 17 listopada 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code