Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Ogłoszenia » Ruszyła VIII edycja konkursu „Być Polakiem”

Ruszyła VIII edycja konkursu „Być Polakiem”

Drodzy Rodzice i Nauczyciele, po raz kolejny chcemy zaprosić dzieci i młodzież, mieszkającą poza granicami Polski, do udziału w VIII edycji konkursu „Być Polakiem”.

Realizujemy go od siedmiu lat w całym świecie, by umacniać tożsamości narodową młodych Polaków bo wiemy, jak ważne dla psychiki człowieka są świadomość własnego pochodzenia i ciągłość losów.

Wybraliśmy konkurs jako formę zainteresowania młodych historią przodków, gdyż przede wszystkim interaktywny sposób zdobywania i przekazywania wiedzy odnosi skutek edukacyjny i emocjonalny. Słuszność wyboru tej drogi dotarcia do młodzieży potwierdziło wielu uczestników Konkursu. Oto jedna z opinii, Zosi z Finlandii „Pani Joanno bardzo dziękuję za konkurs „Być Polakiem”. Niestety bardzo trudno przychodzi mi uczenie się historii Polski, ponieważ nie mamy regularnych lekcji z tego przedmiotu. A taki Konkurs inspiruje mnie do zainteresowania się jakimś wydarzeniem historycznym i zdobywaniem nowej wiedzy na ten temat. Lepiej wtedy rozumiem historię mojej Polski.”

Toteż na początku roku szkolnego 2016/2017 zainaugurowaliśmy w Wiedniu kolejną, VIII edycję konkursu „Być Polakiem”, tematycznie najbliższą Polakom rozsianym po świecie, bo wszystkie tematy oscylują wokół życia Polonii, oraz Polaków od których „wyemigrowała” granica. Ich losy składają się na wspólną historię naszej Ojczyzny. Małe zdarzenia, przygody czy mniej lub bardziej dramatyczne decyzje, które musieli podejmować warte są przypomnienia i upamiętnienia.

Jakież piękne i romantyczne prace wpłynęły na Konkurs w 2012 roku, gdy jeden z tematów brzmiał „ Jak dziadek poznał babcię”. Osobiste wyznania babć i dziadków przeplatały się w pracach z ich opowiadaniami o życiu pełnym zmagań w nowej, nie zawsze łatwej i życzliwej, rzeczywistości emigracyjnej. Bohaterstwo żołnierzy, codzienność zaskakująca co chwila nieznanym, tułacze wspomnienia – te wszystkie wydarzenia warte były by ocalić je od zapomnienia.

Jesteśmy przekonani, że również tegoroczne tematy zaciekawią i zachęcą uczniów do przygotowania pracy konkursowej. A oto i one:

Grupa I 6-9 lat. Polska legenda (prace plastyczne)
Grupa II 10-13 lat. Ważne, ciekawe zdarzenia, przygody, historie z życia mojej rodziny na emigracji (prace literackie)
Grupa III 14-16 lat. Budujemy muzeum polskie w kraju Twojego zamieszkania. Jesteś kustoszem jednej z sal, jak ją urządzisz, wyposażysz ? (prace literackie)
Grupa IV 17-22 lata. Osobista interpretacja dwuwiersza: „Marsz, marsz Polonia, nasz dzielny narodzie” (prace literackie)
Grupa V 12-22 lata. Polonia dla Europy i świata (prace multimedialne)

Wysiłek jaki należy włożyć w przygotowanie pracy może zniechęcać. Toteż nieoceniona jest rola rodziców i nauczycieli w tworzeniu zachęt do podjęcia tego wyzwania.

Narysowanie dzieciom rodzinnego drzewa genealogicznego i okraszenie rysunku opowiadaniami o wujkach, ciociach i rodzinnych anegdotach pobudzi ich wyobraźnię i zaciekawi, a to już krok do decyzji o udziale w Konkursie. Wiadomość o wspaniałych nagrodach jakie czekają na zwycięzców też będzie miła dla ich uszu.

Zapraszamy więc i zachęcamy do udziału w VIII edycji konkursu „Być Polakiem”, bo świadomość własnych korzeni buduje w każdym z nas poczucie dumy i radość z przynależenia do narodu, mającego tak długą i piękną historię.

>>>> Formularz zgłoszeniowy <<<<

>>>> Kalendarz konkursu <<<<

>>>> Plakat <<<<

 

Joanna Fabisiak,
Poseł na Sejm RP
Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Konkursu „Być Polakiem”