Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Na Uniwersytecie Rzeszowskim rozpoczęto studia podyplomowe dla nauczycieli uczących języka polskiego poza granicami Polski

Na Uniwersytecie Rzeszowskim rozpoczęto studia podyplomowe dla nauczycieli uczących języka polskiego poza granicami Polski

Polskie placówki oświatowe chętnie wspierają Polonię, dbają o rozwój edukacji i kultury poza granicami Polski.

Tym razem taką inicjatywę podjął Uniwersytet w Rzeszowie, który opracował program studiów podyplomowych „Nauczanie języka polskiego” dla nauczycieli prowadzących naukę języka polskiego lub w języku polskim wśród Polonii i Polaków zamieszkałych poza granicami. Przy wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki uczelnia przeprowadziła wszystkie etapy szkoleń i rekrutacji i rozpoczęła studia 9 kwietnia br.

Celem półtorarocznych studiów podyplomowych jest teoretyczne i metodyczne przygotowanie studentów do pracy w zawodzie nauczyciela języka polskiego we wszystkich typach szkół. Pomysł zorganizowania takiego kursu zrodził się w związku z rosnącym zainteresowaniem nauką języka polskiego w szkołach funkcjonujących w systemach edukacyjnych krajów, w których mieszkają Polacy. Istotne jest również poszerzenie perspektyw zawodowych, które pozwalają nauczycielom takich placówek na zdobycie dodatkowych kwalifikacji. Dlatego wśród 25 słuchaczy tego kursu są nauczyciele z Ukrainy, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Chile i innych krajów. Wśród 25 słuchaczy na studia z Ukrainy dostało się 5 osób, w tym jedna osoba z Żytomierza – dr nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, pracownik naukowy, poetka, tłumaczka języka polskiego, członek obwodowej organizacji społecznej „Studencki Klub Polski” w Żytomierzu Tetiana Pawlinczuk.

Studia trwają trzy semestry, obejmują 400 godzin w tym 90 godzin praktyk i będą realizowane zdalnie. Program nauczania obejmuje trzy moduły: teoretyczny, metodyczny wraz z praktyką szkolną i glottodydaktyczny. Zajęcia poprowadzą pracownicy Instytutu Polonistyki i Dziennikarstwa Kolegium Humanistycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Wśród najważniejszych przedmiotów oferowanych studentom są: język nowożytny z elementami historii, historia literatury polskiej od średniowiecza do współczesności, gramatyka języka polskiego, poetyka z elementami teorii, metody nauczania języka i literatury polskiej, literatura dla dzieci i młodzież, interpretacja beletrystyki, podstawy glottodydaktyki, kultura języka i stylistyka praktyczna, kultura polska, praca z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi itp.

Gratulujemy wszystkim słuchaczom tych studiów i życzymy owocnego czasu nauki, powodzenia i sukcesów w nauce!

Tatiana Pawlinczuk, Walentyna Jusupowa, mw, Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 30 kwietnia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *