Jesteś tutaj: Home » inne » Rozpoczęła się współpraca muzeów we Lwowie i Tarnowie

Rozpoczęła się współpraca muzeów we Lwowie i Tarnowie

Muzeum Starej Broni “Arsenał”. Źródło: blog.noclegi.com.uaPodpisana 22 listopada umowa o współpracy między Muzeum Okręgowym w Tarnowie oraz Lwowskim Muzeum Historycznym przewiduje realizację wspólnych polsko-ukraińskich projektów pokaz fragmentów „Panoramy Siedmiogrodzkiej” w Lwowskim Muzeum Historycznym zakłada realizację wspólnych projektów badawczych i wydarzeń kulturalnych.

W 2017 roku w Tarnowie zaplanowany jest pokaz wystawy „Lwów w grafice” oraz pokaz fragmentów „Panoramy Siedmiogrodzkiej” w Lwowskim Muzeum Historycznym.

Prezentacja „Panoramy” we Lwowie planowana jest w drugiej połowie przyszłego roku, ale czy dojdzie ona do skutku zależeć będzie od tego, czy uda się na ten cel pozyskać środki.

Szpunar zwraca uwagę, że pokaz dzieła we Lwowie jest o tyle ważny, że prawdopodobnie właśnie tam Styka pociął panoramę na części. „Potencjalnie nagłośnienie tej historii i informacja, że nasze muzeum kolekcjonuje >>Panoramę Siedmiogrodzką<<, może skutkować tym, że ktoś zwróci uwagę, że gdzieś u niego na ścianie wisi obraz, który jest jej fragmentem” – mówił dyrektor tarnowskiego muzeum.

Z kolei w Tarnowie pokazywane mają być obiekty z Lwowskiego Muzeum Historycznego, której jest jednym z najstarszych i najbogatszych muzeów na Ukrainie. Powstało ono w 1893 r., a w roku 1940 połączone zostało z Muzeum Narodowym im. Jana III Sobieskiego, przejmując jednocześnie zbiory innych mniejszych muzeów np. Muzeum Książąt Lubomirskich, Muzeum Towarzystwa Naukowego Szewczenki.

Planowane jest, że muzealnicy z Lwowa i Tarnowa będą przyjeżdżać do siebie nawzajem i poznawać swoje kolekcje.

Umowę o współpracy podpisali we wtorek podczas spotkania w tarnowskim Ratuszu w obecności Konsula Generalnego Ukrainy w Krakowie – Ołega Mandiuka dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie Andrzej Szpunar i dyrektor Lwowskiego Muzeum Historycznego Roman Czmełyk.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 23.11.16 r.