Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Rozpoczęła się ewakuacja donbaskich Polaków

Rozpoczęła się ewakuacja donbaskich Polaków

Do Polski uciekają nie tylko dzieci i osoby w podeszłym wieku z Donbasu lecz także młodzi, dobrze ubrani mężczyźni, którzy teoretycznie mogliby sami znaleźć pracę w Polsce i zarabiać na życie, jeżeli nie chcą bronić swojej ojczyzny – Ukrainy z karabinem w ręku.

Telewizja „1 plus 1” umieściła 10 stycznia w wieczornym wydaniu wiadomości reportaż o wywózce etnicznych Polaków do Polski.

– Nie będę krytykował, że nie wyglądają na zagłodzonych i nie mają podartych ubrań lecz jeżeli zdradzili jedną Ojczyznę, jak zachowają się w wypadku ewentualnego ataku Rosji na Polskę? Będą nadal uciekali – tam gdzie cicho i przytulnie??? – uważa prezes Stowarzyszenia „Kresowiacy” w Winnicy Jerzy Wójcicki.

Na „drobne” wydatki, jak zaznaczyła dziennikarka wiadomości, etniczni Polacy z Donbasu, które oczekiwali na autokar, którym później mieli dojechać do Charkowa, dostali 350 Euro. Może z perspektywy Polski spojrzą realnie na wydarzenia na Ukrainie – bez junty i ukrzyżowanych ruskich dzieci na ulicach Lwowa i Mariupola? Polska to nie tylko dobrobyt i kilka miesięcy darmowego mieszkania i jedzenia, lecz także wysokie standardy demokracji i brak tolerancji dla każdych przejawów separatyzmu i terroryzmu.

Jak napisał prezes organizacji polskiej w Mariupolu Andrzej Iwaszko „Prawdziwi Polacy nie będą prosili o jałmużnę i ratunek. Polacy – to dumny naród!”.

O dalszym przebiegu ewakuacji donbaskich Polaków poinformujemy wkrótce.

Reportaż o ewakuacji donbaskich Polaków na „1 plus 1”: http://tsn.ua/video/video-novini/varshava-zabrala-zi-shodu-ukrayini-etnichnih-polyakiv.html

Słowo Polskie, 11.01.15 r.