Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Rówieńscy harcerze oraz płastuni oddali hołd Symonowi Petlurze w 141. rocznicę jego urodzin

Rówieńscy harcerze oraz płastuni oddali hołd Symonowi Petlurze w 141. rocznicę jego urodzin

22 maja 2020 roku pod popiersiem Symona Petlury w Równem odbyła się akcja z okazji 141 urodzin jego urodzin.

W spotkaniu uczestniczyła młodzież z harcerskiego hufca „Wołyń” pod kierownictwem Aleksandra Radicy oraz Płastuńskiego Ośrodka nr 33 im. Samczuka pod opieką duchowego opiekuna płastunów – o. Witalija Porowczuka. Pod pomnikiem zostały zapalone znicze oraz złożono kwiaty.

O. Witalij Porowczuk poprowadził modlitwę w intencji Symona Petlury, ukraińskich, polskich żołnierzy,  którzy 100 lat temu wspólnie bronili Europy przed bolszewikami.

Wiosną 1919 r. Równe było stolicą Ukraińskiej Republiki Ludowej prze prawie dwa miesiące. Pod koniec marca Dyrektoriat URL pod przewodnictwem Symona Petlury przeniósł się z Kijowa do Równego pod naciskiem nacierającej Armii Czerwonej. Ataman wraz ze swoim sztabem stacjonował w Zdołbunowie. Sytuacja na froncie zmusiła rząd i dowództwo wojska ukraińskiego do opuszczenia Równego 5 maja. Posiedzenia sztabu odbywały się siedzibie obecnej Szkoły nr 5 w Zdołbunowie. W 1919 r. była to dwuklasowa szkoła kolejowa, która wówczas nie działała. A gdy 19 kwietnia 1919 r. Rada Ministrów i sztab armii URL przeprowadziły się do Równego i Zdołbunowa, wojsko stacjonowało w Zdołbunowie. Tak więc to słynne powiedzenie, że „w wagonie Dyrektoriat, a pod wagonem terytorium” jest absolutnie fałszywe. W rzeczywistości Petlura nie mieszkał w wagonie, ale w normalnym domu w pobliżu szkoły nr 5.

Jako pierwsi na Ukrainie wykonaliśmy ważną pracę polsko-ukraińskiego pojednania i zjednoczenia naszych braterskich narodów.

Sergiy Porowczuk, prezes Kulturalno-Oświatowego Centrum im gen. Marka Bezruczki w Równem, 24 maja 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *