Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Rośnie liczba parafii rzymskokatolickich na Ukrainie

Rośnie liczba parafii rzymskokatolickich na Ukrainie

27 września w Bajkowcach niedaleko Tarnopola  arcybiskup Mieczysław Mokrzycki poświęcił świątynię zwróconą ostatnio wspólnocie rzymskokatolickiej.

Zastępcą nowej wspólnoty parafialnej został św. Charbel, którego relikwie zostały uroczyście intronizowane podczas uroczystości.

W homilii arcybiskup Mieczysław zaznaczył: „Oto jest dzień, który dał nam Pan! Tymi słowami chcę powitać na progu tej świątyni wszystkich, którzy przybyli tu dzisiaj, aby zostać świadkami wiary i wziąć udział w wielkim wydarzeniu historycznym – konsekracji  tej świątyni. Kościoła, który była świadkiem historii, a zarazem znakiem życzliwości dla naszej wspólnoty rzymskokatolickiej. Dziękujemy Panu Bogu Wszechmogącemu za wielu ludzi, którzy dołożyli starań, aby to święto mogło się stać rzeczywistością.”

Wnosząc uroczyście relikwie św. Charbela do odrestaurowanej świątyni metropolita lwowski powiedział: „Z głębokim szacunkiem i wiarą zachowujcie te relikwie, a czcząc je z wiarą, otrzymajcie hojne łaski. Święty Charbel jest dobrym i potężnym orędownikiem. Przyjmijcie go, niech uświęca wasze życie.”

Święty Charbel był maronickim duchownym, mnichem i pustelnikiem. Urodził się i żył w Libanie w latach 1828-1898. Poprzez świadectwo swojego życia i pośmiertne cuda dokonane za jego wstawiennictwem został uznany przez Kościół katolicki za świętego. Jego grób jest miejscem pielgrzymek, a modlitwy za jego wstawiennictwem kierowane są do Boga w rozmaitych intencjach, zwłaszcza jednak w intencji uzdrowień.

Lidia Baranowska za: Archidiecezja Lwowska, 3 października 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code