Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Rosjanie zostali zrównani z Polakami w pytaniach pobytu na Ukrainie

Rosjanie zostali zrównani z Polakami w pytaniach pobytu na Ukrainie

Źródło - dpsu.gov.uaZaczynając od 1 marca obywatele Federacji Rosyjskiej zostaną zobligowani do posiadania paszportu zagranicznego dla możliwości przekraczania granicy rosyjsko-ukraińskiej – informuje Państwowa Straż Graniczna Ukrainy. Tym samym zostaną zrównani oni w prawach z obywatelami Unii Europejskiej, którzy mogą przebywać na terenie państwa ukraińskiego do 90 dni w przeciągu pół roku.

30 stycznia Rada (Gabinet) Ministrów Ukrainy skasowała Umowę Nr 23 pomiędzy rządem Ukrainy i Rosji o bezwizowych podróżach obywateli FR oraz Ukrainy. Rosjanie, którzy wjadą na Ukrainę do 1 marca 2015 będą mogli wrócić na podstawie paszportów wewnętrznych ale podczas następnego wjazdu trzeba będzie mieć ze sobą paszport zagraniczny.

Nie zważając na trwający od prawie roku konflikt zbrojny pomiędzy Rosją a Ukrainą, który władze ukraińskie dotychczas „delikatnie” nazywają operacją antyterrorystyczną, obywatele Rosji mogli bez problemu wjeżdżać i wyjeżdżać z terenu państwa ukraińskiego, korzystając z uprzejmości państwa sąsiedniego bez potrzeby posiadania paszportu zagranicznego. Żądając sankcji Zachodu wobec Rosji same władze Ukrainy dopiero na początku roku 2015 zaczęły ograniczać działalność rosyjskich potentatów gospodarczych na swoim rynku i bardziej szczegółowo kontrolować wjazd obywateli rosyjskich na swój teren.

Z doniesienia Straży Granicznej nie wynika, że Rosjanie teraz muszą ubiegać się o wizę, chociaż jest jasno powiedziane, że „pobyt na terenie Ukrainy mieszkańców przygranicznych rosyjskich rejonów, posiadających paszport zagranicznych jest ograniczony 90 dniami w przeciągu 180 dni”. Czyli inni mieszkańcy Rosji, mieszkający np. w Wołogdzie, muszą posiadać wizę? Odpowiedź na to pytanie na pewno pojawi się już 1 marca.

Słowo Polskie, na podstawie informacji dpsu.gov.ua, 19.02.15 r.