Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Rosjanie spowodowali odcięcie reaktorów atomowych w Enerhodarze od sieci energetycznych

Rosjanie spowodowali odcięcie reaktorów atomowych w Enerhodarze od sieci energetycznych

Fot. https://www.facebook.com/photo/?fbid=481928063938979&set=a.328615009270286

25 sierpnia wieczorem prezydent Zełeński wydał oświadczenie, które nieco uspokoiło niepokój na całym świecie, związany z awaryjnymi wyłączeniami sieci energetycznych łączących największą europejską elektrownię jądrową z systemem energetycznym Ukrainy.

„Gdyby nie włączyły się agregaty awaryjne, jeżeli systemy automatyki i nasze ekipy na stacji by nie zareagowały, to wówczas musielibyśmy reagować na skutki promieniowania radioaktywnego” – powiedział szef państwa ukraińskiego.

Tego  dnia nastąpiło odłączenie linii energetycznych łączących Zaporoską Elektrownię Jądrową z ogólną siecią energetyczną Ukrainy co spowodowało zmiany w jej funkcjonowaniu.

Z powodu pożarów wznieconych przez wojska rosyjskie w pobliżu elektrowni, 25 sierpnia  w trybie awaryjnym została wyłączona ostatnia linia zasilająca – PL-750kV „Dniprowska”. Awaria nastąpiła dwukrotnie. Trzy inne linie zostały już wcześniej uszkodzone podczas ataków terrorystycznych ze strony wojsk rosyjskich.

W efekcie dwa pracujące bloki energetyczne stacji odłączono od sieci. To pierwsze takie wydarzenie w historii największej elektrowni jądrowej  Europy.

Potrzeby własne w zakresie zasilania elektrownia pokrywa z systemu energetycznego Ukrainy poprzez dedykowaną linię zasilającą.

Słowo Polskie, mw, 26 sierpnia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code