Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Rosjanie kradną ukraińskie traktory, zboże i blokują porty. Czy można temu zapobiec?

Rosjanie kradną ukraińskie traktory, zboże i blokują porty. Czy można temu zapobiec?

Ukraińskie traktory wywożone są w asyście! rosyjskiej drogówki na teren FR. Fot. zn

Ukraina to jeden z największych dostawców pszenicy na rynek światowy. Inwazja rosyjska już odcisnęła piętno i nadal wpływa na globalne bezpieczeństwo żywnościowe.

W 2021 roku dzięki dostawom zboża z Ukrainy udawało się zapewnić chleb dla ponad 400 milionów mieszkańców na całym świecie. Obecnie (na początku maja 2022 r.) rosyjska armia celowo blokuje ukraińskie porty morskie i kampanię siewną w części kraju nad Dnieprem. Rosjanie niszczą sprzęt rolniczy i ostrzeliwują przy pomocy rakiet magazyny zboża.

Na dodatek okupanci udają się do kradzieży pszenicy z magazynów i wywożą go na teren okupowanego Krymu. To przypomina działania władz bolszewickich w latach 1932-1933 oraz 1946-1947.

Pod koniec kwietnia rosyjscy żołnierze obrabowali przedsiębiorstwo rolnicze w Kamience Dniprowskiej w obwodzie zaporoskim, zabierając 61 ton pszenicy.

W obwodzie chersońskim okupanci wtargnęli do magazynów zboża w miejscowości Nowoołeksijowka wywożąc całe zboże na Krym.

Jeszcze bardziej cynicznie wygląda decyzja władz kraju Krasnojarskiego odnośnie uzupełnienia własnych zapasów produkcji rolniczej kosztem dostaw z okupowanych terenów części obwodu chersońskiego. Tak zwana „ekspropriacja” prywatnej własności ukraińskiej ma stać się jednym z instrumentów wsparcia drobnych przedsiębiorstw oraz spółdzielni w Rosji.

Całkiem prawdopodobne, że z tymczasowo okupowanych terenów obwodów ługańskiego, donieckiego oraz zaporoskiego też zostało wywiezionych kilkaset tysięcy ton zboża, przygotowanego dla kampanii siewnej oraz produkcji chleba.

Całkowity koszt strat ukraińskich rolników jest nieznany ale z pewnością można go szacować na setki milionów USD.

Rosyjskie samoloty 3 maja zrzuciły potężne bomby lotnicze na teren magazynów zboża w Rubiżnem w obwodzie ługańskim. W wyniku tych działań jeden z najnowocześniejszych elewatorów, otwarty dopiero w 2020 roku, o pojemności 30 tys. ton, został totalnie zniszczony.

Rosjanie kradną ukraińskie traktory i kombajny, wywożąc je na teren Federacji Rosyjskiej. Na jednym z filmów, opublikowanych w sieci, widać kolumnę ukraińskich ciągników i innego nowoczesnego sprzętu, przewożonego przez granicę.

Jeden z najgłośniejszych wypadków kradzieży miał miejsce w okupowanym Melitopolu. Na placu wystawienniczym firmy „Agrotek-Invest”, która jest oficjalnym dealerem amerykańskiego John Deere, kadyrowcy ukradli nowiutkie kombajny, traktory oraz części zamiennie. Straty, spowodowane tymi działaniami firma szacuje na ponad 1,5 milionów Euro.
Oczywistym faktem jest to iż poprzez takie świadome działania rosyjskie władze próbują zmusić Ukrainę do kapitulacji poprzez doprowadzenie ukraińskiej gospodarki do upadku oraz sztucznego kryzysu żywnościowego. Takie działania nie są akceptowalne przez Food and Agriculture Organization ONZ. Członkostwo Rosji w tej organizacji oraz innych organizacjach jest pod wielkim znakiem zapytania.

Wspólnota międzynarodowa, w tym Polska, powinna szybko reagować na łamanie przez Rosję konwencji genewskiej i braku szacunku wobec własności prywatnej. Agresja wojskowa ma być zatrzymana a ludzie na całym świecie nie powinny głodować z powodu zmniejszenia dostaw żywności z Ukrainy.

Podstawowym warunkiem, który ma zostać wypełniony to – odblokowanie portów na Morzu Czarnym, swoboda żeglugi morskiej i zaprzestanie kradzieży ukraińskiego zboża.

Marek Sztejer, mw,8 maja 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code