Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Rosja odrzuca możliwość międzynarodowego monitoringu Cieśniny Kerczeńskiej

Rosja odrzuca możliwość międzynarodowego monitoringu Cieśniny Kerczeńskiej

Fot. 5.ua

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Grigorij Karasin powiedział 30 stycznia, że Moskwa wyklucza organizację międzynarodowej misji monitoringowej w Cieśninie Kerczeńskiej, a zgodziła się jedynie, by rejon ten odwiedziła jednorazowo grupa ekspertów.

„Moskwa w geście dobrej woli zaproponowała jednorazową wizytę ekspertów i o takim wyjeździe prezydent Władimir Putin mówił z kanclerz Niemiec Angelą Merkel – dodał Karasin.

Z inicjatywą rozszerzenia mandatu specjalnej misji monitoringowej OBWE na Ukrainie na obszar Morza Azowskiego wystąpił minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas.

Zgodnie z rosyjsko-ukraińskimi umowami dwustronnymi Morze Azowskie i Cieśnina Kerczeńska to wewnętrzne terytorium obu państw, które mają na nim swobodę żeglugi. Rosją wciąż więzi ukraińskich marynarzy oraz trzy okręty ukraińskiej marynarki po tym, jak w listopadzie ukraińskie jednostki próbowały przekroczyć cieśninę podążając do swoich portów w Morzu Azowskim.

Słowo Polskie, 3 lutego 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code